Od začátku nepokojů se počet návštěvníků Egypta snížil o 40 procent

Káhira – Vlna násilí, která zasáhla v uplynulých dnech Egypt, byla velkou ranou zejména pro turistický průmysl. Ten dosud tvořil více než 11 procent HDP a byl zdrojem 20 procent příjmů v zahraniční měně. Jak uvedl šéf společnosti Egyptian Airports Co., na egyptská letiště nyní přilétá o 40 procent pasažérů méně než na začátku minulého týdne, tedy před prvním velkým krveprolitím.

Spojené státy a četné země v Evropě včetně ČR doporučily svým občanům do Egypta necestovat. Tento úbytek turistů má citelný dopad na život jednoho z osmi Egypťanů, právě tolik místních občanů se totiž živí prací v turistickém průmyslu. Letoviska v Hurghadě a Šarm aš-Šajchu už opustilo více než 10 000 turistů, zejména z Německa a Itálie. Své cesty ruší i Francouzi či Rusové.

V egyptských letoviscích stále tráví dovolenou ještě 165 Čechů. Vrátit by se měli nejpozději v neděli. „Všichni tito klienti, kteří zůstali v Egyptě, se budou vracet tak, jak bylo dohodnuto v jejich cestovní smlouvě,“ potvrdil v rozhovoru pro Ekonomiku ČT24 místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.


Poslední rána pro egyptský turistický průmysl přišla právě v době, kdy se již pomalu začal vzpamatovávat z poklesu přílivu turistů, který nastal po svržení prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011. Již tehdy se z Egypta stáhly především americké cestovní kanceláře. Evropané však na pláže u Rudého moře nezanevřeli.

Teď se mění i jejich postoj. Jak uvedla mluvčí přední německé cestovní kanceláře TUI Anja Braunová, její firma zrušila všechny cesty do Egypta až do 15. září. Turisté si mohou vybrat pro svou dovolenou jinou destinaci nebo dostanou zpátky své peníze.

Dovolená v Egyptě
Zdroj: ČTK/CuboImages/
Autor: Federico Meneghetti

Některé z cestovních kanceláří – včetně české CK Exim tours – dokonce odvážely své klienty z letovisek ještě před skončením jejich dovolené. Obávaly se totiž rozšíření násilí. Lodní společnost Costa Crociere zase zrušila veškeré cesty po Rudém moři a zastávky v Egyptě i během zimní sezony 2013/2014.

Chceme stabilitu. Jen tak se vrátí turisté

Egypťan Hašmat Júsif si vydělával tím, že vozil zahraniční turisty po řece Nilu. Od začátku politické nestability v zemi ale o zákazníky téměř nezavadil. „Chceme žít ve stabilitě a chceme, aby se turisté opět vrátili. Už jsme z toho unavení,“ říká Júsif.

Loni zemi navštívilo 11,5 milionu turistů, což bylo o 17 procent více než v roce 2011, kdy přijelo jen 9,8 milionu lidí.

Egypťané pracující v turistickém průmyslu doufají, že se vše brzy opět vrátí do starých kolejí. Júsif již kvůli nedostatku turistů o svou práci přišel a musel si najít jiné zaměstnání. Dělá ochranku v obchodě a vydělá si pouhých 43 dolarů měsíčně (přes 800 korun). Přitom živí deset lidí – svou manželku, čtyři děti, svou sestru a její tři děti. „Každý si půjčuje od každého,“ říká Júsif. „Tohle není život,“ zoufá si Egypťan.