Ernst & Young: Brazílie i Čína zpomalují, přesto se tam vyplatí investovat

Praha - Takzvaným rychle rostoucím ekonomikám jako Čína, Indie nebo Brazílie se nebude dařit tak dobře, jak se prozatím předpokládalo. Hlavními důvody jsou nevýrazné výsledky mezinárodního obchodu a opatrnost investorů, kteří se z některých těchto trhů začali stahovat. Podle studie poradenské společnosti Ernst & Young některé země vyčerpaly svůj krátkodobý potenciál. Přesto stále nabízejí místo, kde se dá kvalitní zboží dobře prodat.

Vyvážet na zahraniční trhy není věc jednoduchá. Své o tom ví i sklářská firma Bohemia Machine ze Světlé nad Sázavou, která začala loni vyvážet do Číny. Mezi prvním kontaktem a kontraktem uběhly dva roky. Nicméně potenciál zde je, a proto tu chce firma během několika let prodávat třetinu své výroby.

„Význam mimoevropského prodeje významně vzrostl, protože Čína a obecně Asie je to místo, kam se dá luxusní zboží celkem úspěšně vyvážet,“ podotýká ředitel Bohemia Machine Jiří Trtík.


Perspektiva úspěchu na mimoevropských trzích se nicméně snižuje. Nerostou totiž tak rychle, jak se čekalo. Letos jejich hrubý domácí produkt podle odhadu Ernst & Young stoupne jen o čtyři a půl procenta (oproti dřívějšímu odhadu 6 procent).

„Velkým faktorem je Čína. Není tam příliv nových pracovníků. Dalším prvkem je, že některé z ostatních zemí vyčerpaly ten svůj krátkodobý potenciál,“ doplnil Jan Fanta, partner podnikového poradenství Ernst & Young ČR.

Podle analytiků jen samotný růst spotřeby v Číně nebo Indii globální ekonomiku nespasí. Musí se k tomu přidat i evropské země. „Některé rozvinuté ekonomiky už jsou na tom přeci jen teď relativně dobře a snad začnou zrychlovat,“ potvrdil Fanta.