ERÚ: Podvádět mohlo až 1500 výrobců solární elektřiny

Praha – Zhruba 1500 výrobců solární elektřiny je v podezření, že neoprávněně pobírali dotace.  Energetický regulační úřad (ERÚ) je proto masivně kontroluje. Domnívá se, že někteří manipulovali s výkazy o výrobě proudu, aby dostali vyšší příspěvek. Prověrka odhalila fotovoltaické parky, které udávají takovou dobu slunečního záření, jež v Česku jednoduše není možná.

Slunce svítí podle některých výrobců v Česku stejně jako v LA

Podle Energetického regulačního úřadu mohou v Česku fotovoltaici vyrábět elektřinu asi tisíc hodin ročně - po dobu, kdy svítí slunce. Úřad ovšem v současné době podezřívá víc než 1500 výrobců, že pobírali třeba i takové dotace, na které by potřebovali množství světla jako například v Kalifornii.

Inspektoři proto dostali jasné zadání: zkoumají, zda si solárníci nechali platit i za elektřinu, kterou nevyrobili. „Dali jsme podnět Státní energetické inspekci k okamžité kontrole těchto subjektů a zároveň jsme upozornili Nejvyšší státní zastupitelství, že se v tomto případě může jednat o trestný čin dotačního podvodu,“ řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

  • „Je to náš první podobně velký případ. Většinou se jedná o drobné zdroje umístěné na bytových stavbách, popřípadě na drobných podnikatelských stavbách,“ konstatoval ředitel Státní energetické inspekce Petr Holoubek.

Pro inspektory je klíčová hodnota 1200 hodin slunečního svitu ročně, kterou by solárníci potřebovali k výrobě množství elektřiny, jež za dotované ceny prodali - nebo za něž pobírali příspěvky. Nad limitem je přitom 1574 výrobců. Celkem 116 z nich by potřebovalo 1600 hodin, ve čtyřech případech je to dokonce přes 3 tisíce hodin. „V českých podmínkách je to nesmysl,“ upozornil Holoubek.

Všichni podezřelí nutně nemusejí být podvodníky

Podle ERÚ nebude ale vůbec snadné zjistit, zda se jednalo skutečně o podvod. „Netvrdíme, že všichni, kdo nám z té analýzy vyšli, jsou podvodníci,“ podotkl Chvojka. Jména na seznamu znají zatím jen úřady. Ovšem podle metodiky výpočtu regulátora se stanovené hranici 1200 hodin blíží i největší solární hráči na trhu.

Podle informací České televize se úřady zajímají třeba o největší solární elektrárnu u Mělníka. Její vedení proti kontrolám nic nemá. Že by ale měly být elektrárny v podezření na základě doby slunečního svitu, považuje za neseriózní. „Zpochybňuji to měření. Hodina svitu může mít úplně rozdílnou hodnotu. Máme všude měřidla, která jsou zaplombovaná. Dá se posoudit, jestli to ta elektrárna mohla dát, nebo ne,“ říká provozovatel fotovoltaické elektrárny Pavel Patřičný.

  • Na hodnotě 1000 hodin slunečního svitu ročně bude ale regulátor stavět i v budoucnu. Chce z ní udělat maximální množství, do kterého bude solárníkům vyplácet podporu.

Kolik vydělávají solárníci?

Celková dotace na podporu obnovitelných zdrojů činí letos zhruba 44 miliard korun. Konkrétně na sluneční elektrárny jde 25 miliard.

Část z toho hradí spotřebitelé ve svých účtech. Ve sněmovně už ale prošel zákon, který napříště stanoví u plateb za zelenou energii strop.

Domácnosti, jež elektřinu používají jen ke svícení a vaření, by mohly v průměru ušetřit 800 korun ročně. Kdo s její pomocí taky topí a ohřívá vodu pak skoro 5 tisíc.

Rozdíl ale stejně zaplatí daňoví poplatníci – budou totiž muset víc odevzdat do rozpočtu. Zatímco letos přispívá stát bezmála 12 miliardami, podle zmíněného zákona to bude asi o 6,5 miliardy víc.

Norma teď čeká na schválení v Senátu. Horní komora se jí má zabývat hned první den své nejbližší schůze. Ta začne již 12. září.