Podíl nezaměstnaných se v srpnu nezměnil, hrozí ale výkyvy

Praha - Srpnová nezaměstnanost zůstala stejná jako v červenci. Bez práce bylo 7,5 procenta lidí. Počet volných pracovních míst podle Českého statistického úřadu zvolna roste, o něco víc je ale i nezaměstnaných. Jde hlavně o absolventy škol a mladé lidi. Analytici stagnaci očekávali. Situace se sice nezměnila, hrozí ale velká rizika především na severní Moravě, kde hrozí propouštění.

O zaměstnání se podle Úřadu práce ČR ucházelo 551 731 lidí. Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové se situace proti minulému měsíci výrazně nezměnila. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se sice proti konci července zvýšil o 635 lidí, to je ale podle mluvčí důsledek většího počtu absolventů škol a mladistvých. V evidenci úřadů bylo ke konci srpna téměř 32 tisíc absolventů škol a mladistvých, tedy o 2 769 více než v červenci.

Na jedno místo v současné době připadá 13,6 uchazeče, z toho nejvíce na Bruntálsku, kde o jedno místo usiluje téměř 50 lidí.

Statistiky nezaměstnanosti naleznete ZDE


  • Nezaměstnanost v krajích ČR
    Nezaměstnanost v krajích ČR zdroj: MPSV
  • Nezaměstnanost v ČR
    Nezaměstnanost v ČR zdroj: MPSV

Nejvyšší podíl nezaměstnaných byl na Mostecku, kde činil 13,6 procenta. Zhruba dvanáctiprocentní nezaměstnanost byla i v okresech Bruntál, Ústí nad Labem a Karviná. Nejmenší nouze o práci byla tradičně v okrese Praha-východ (3,4 procenta), následuje Praha-západ s 4,2 procenta a Prachatice, Pelhřimov a Mladá Boleslav se shodnými 4,7 procenta.

„Přestože v letních měsících nezaměstnanost zpravidla mírně roste, letos se podařilo hodnotu udržet stabilní. Je to díky dobré letní sezoně, která nahrávala zaměstnávání v oblasti zemědělství, ale hlavně služeb a obchodu. Stále nicméně hrozí velká rizika na severní Moravě v oblasti těžby uhlí a navázaných oblastí.“ potvrdil analytik Michal Kozub.

Video Nezaměstnanost na Ostravsku tématem Událostí
video

Nezaměstnanost na Ostravsku tématem Událostí