Fed si počká, zatím podporu ekonomiky nestáhne

Washington – I když spekulace v poslední době naznačovaly, že Americká centrální banka (Fed) utlumí finanční pomoc americké ekonomice, nakonec tomu tak není. Fed dnes překvapivě rozhodl, že ponechá v platnosti dosavadní opatření na podporu hospodářského růstu. Banka se obává negativních dopadů stoupajících úrokových sazeb a pomalu klesající nezaměstnanosti. Centrální banka si tak počká ještě na další vývoj ekonomiky.

Fed v srpnové béžové knize oznámil, že ekonomika USA rostla v červenci a srpnu nadále „pomalým až mírným“ tempem. Podle banky se zrychlovala i aktivita na realitním trhu, rostl počet pracovních míst a kupovala se i nová auta. Jenže poslední odhady růstu už tak růžové nejsou. Banka snížila předpověď letošního růstu o 0,3 procenta na 2,0 až 2,3 procenta. I proto se nakonec rozhodla, že bude dál podporovat americkou ekonomiku nákupem dluhopisů.

Každý měsíc Fed kupuje dluhopisy za 85 miliard dolarů. Navíc podporuje ekonomický růst a zaměstnanost téměř nulovými úrokovými sazbami.

Americké akcie na zprávu o zachování podpory reagovaly silným růstem a například index S&P 500 se vyšplhal na nové maximum.


Budova Fedu ve Washingtonu
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE
Autor: CHROMORANGE/Günter Fischer

Hlavu Fedu dělá hlavně nezaměstnanost

Šéf Fedu Ben Bernankena tiskové konferenci po dvoudenním zasedání měnového výboru banky upozornil, že míra nezaměstnanosti v USA zůstává na nepřijatelně vysoké úrovni. Zdůraznil také, že Fed bude ekonomiku podporovat, dokud to bude zapotřebí, a že nemá žádný pevný harmonogram pro omezování stimulů.

Ben Bernanke:

„Situaci jsme viděli moc optimisticky. Růst jsme sice zaznamenali, ale v posledních třech měsících se opět snížil pod naše odhady. Podniky zatím nemají potenciál, stále chybí investice a nemůžou se postavit na vlastní nohy.“


Fed dnes zopakoval, že hodlá držet klíčovou úrokovou sazbu blízko nuly minimálně do té doby, dokud míra nezaměstnanosti nesestoupí na 6,5 procenta. Na konci roku by se přitom podle odhadů měla nezaměstnanost pohybovat kolem 7,1 a 7,3 procenta, klesnout by měla až v příštím roce. 

V USA sice minulý měsíc přibylo skoro 170 tisíc pracovních míst, jenže spousta lidí už práci ani nehledá. Nová pracovní místa jsou totiž podle zpravodaje ČT Martina Řezníčka špatně placená. Nezaměstnanost tak zatím neklesá tak, jak by si Fed představoval. 

Boj o dluhový strop

A Fed se také obává toho, že už brzy by měl vypršet dluhový strop, který si samy Spojené státy určily. Politici se tak podle Martina Řezníčka budou muset dohodnout na zvýšení limitu, jak moc se USA mohou zadlužit. Pokud by se to nepovedlo, hrozilo by totiž, že by americká administrativa úplně zkolabovala. Republikáni nabídli Obamově vládě, že jsou ochotni se o zvýšení dluhového stropu bavit, pokud prezident slíbí, že omezí peníze na zdravotnickou reformu. „Tady se schyluje k velké politické bouři a není jasné, jak dopadne,“ varuje Řezníček. A právě tahle nejistota přiměla Fed s omezením podpůrných opatření ještě posečkat.

Video Ekonomika ČT24 o opatřeních Fedu
video

Ekonomika ČT24 o opatřeních Fedu