U Kanady objeveno obří naleziště ropy

Oslo – Norská těžební společnost Statoil objevila u východního pobřeží Kanady velké množství ropy. Odhady společnosti hovoří o tom, že by se z nového naleziště mohlo vytěžit až 600 milionů barelů. Jednalo by se tak o největší nález Statoilu mimo Norsko. Celý region by se prý po roce 2020 mohl stát hlavní ropnou těžební oblastí.

„Jedná se o největší nález ropy v rukou Statoilu mimo Norsko. Je to pro nás docela velký den,“ prohlásil ředitel Statoilu pro průzkum Tim Dodson. Naleziště se nachází v Atlantském oceánu asi 500 kilometrů severovýchodně od města Saint John's v kanadské provincii Nový Newfoundland.

Jde už o třetí objev Statoilu v této oblasti od června. Podílel se na něm jeho kanadský partner Husky Energy. Zatímco Statoil vlastní 65 procent akcií, Kanaďané zbývajících 35 procent, napsal server ABC News.

Norská společnost bude nyní potřebovat nějaký čas na to, aby nejnovější objev vyhodnotila. Ropa ze všech tří nedávných objevů se podle Statoilu nachází zhruba 1100 metrů pod vodou. Do oblasti se chce Statoil za dva roky vrátit a provést další vrty. Možnost objevu dalších nalezišť je prý velmi pravděpodobná.

Ropa
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: C3295 Uwe Zucchi

Norská společnost úspěšně expanduje

Statoil své průzkumné aktivity dříve soustředil jen na domácí prostředí. V posledních deseti letech ale rychle expandoval a v nedávné době učinil velké nálezy v Brazílii, Tanzanii, v Severním moři a v norské arktické oblasti. Do roku 2020 chce zvýšit denní objem těžby zhruba o čtvrtinu na více než 2,5 milionu barelů ropného ekvivalentu.

Nejnovější objev mohl k ceně jedné akcie společnosti přidat další jednu až tři norské koruny (NOK; zhruba tři koruny až 9,5 koruny), míní analytici. Tržní hodnota společnosti by se tak zvýšila až o skoro 1,6 miliardy dolarů.

/*json*/{"map":{"lat":49.696061819116,"lng":-52.00927734375,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":47.560541,"lng":-52.712832,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/