Světová banka varuje: USA můžou způsobit globální krizi

Washington – Spojené státy by podle Světové banky mohly způsobit globální hospodářskou krizi, pokud včas nepřijdou s plánem na zvýšení dluhového limitu americké vlády. Země jinak nebude schopná splácet své závazky. Uvedl to prezident Světové banky Jim Yong Kim.

Vláda Spojených států je bez peněz už skoro dva týdny, což vede k reakci světových insitucí. „Nacházíme se nyní pět dnů od velmi nebezpečného okamžiku. Vyzývám americké politiky k rychlému řešení,“ uvedl Kim. „Nečinnost by mohla vést ke zvyšování úrokových sazeb, poklesu důvěry a zpomalení hospodářského růstu. Mohla by to být katastrofální věc pro rozvíjející se země, což by následně výrazně poškodilo také vyspělé ekonomiky,“ dodal Kim.

Problémy mohou nastat hlavně v rozvíjejících se zemích

Obavy, že americká centrální banka začne omezovat nákupu dluhopisů, už vyvolaly problémy v mladých tržních ekonomikách. Investoři z nich začali stahovat své prostředky. Šéfka mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová prohlásila, že fond je připraven použít své prostředky k podpoře těchto ekonomik. „Rozvíjející se tržní ekonomiky chápou, co je v sázce. Jsou buď připravené, nebo se připravují na to, aby jejich ekonomiky ustály nestabilitu a turbulence, které se dotknou jejich základů a jejich fiskální politiky,“ dodala.

V Americkém kongresu mezitím slábnou naděje na rychlé ukončení rozpočtové krize. Republikáni kritizují prezidenta Baracka Obamu za to, že s nimi přestal jednat a obrátil se na Senát. Ten včera zamítl snahu demokratů o zvýšení dluhového stropu jen do příštího roku. Spojené státy kvůli rozpočtové krizi a hrozící neschopnosti plnit své závazky hrají o čas. Ve čtvrtek vyprší lhůta na zvýšení takzvaného dluhového stropu. Pak zemi hrozí, že přestane mít peníze na splácení mezinárodních závazků.