Zabavené palivo vyneslo státu 12 milionů

Praha - Druhý největší případ zabaveného biopaliva FAME skončil dražbou. V květnu pohonnou látku zajistila finanční správa. Zabránila tak úniku na dani z přidané hodnoty ve výši devíti milionů korun. Na odpolední aukci se nakonec mezi dva zájemce rozdělilo 480 tisíc litrů biopaliva v hodnotě 12 milionů korun.

Celkově se do dražby dostalo 700 tisíc litrů paliva, které pocházelo z česko-rakousko-německé sítě daňových podvodníků. To teď bude zhodnoceno a použito při výrobě nafty. Nevydražený zbytek biopaliva propadl státu. 

Vydražený objem se teď ale musí co nejrychleji zbavit vody. Biopalivo FAME totiž rychle podléhá zkáze a jeho cena klesá. Nekvalitní a znehodnocené palivo putuje zpět do rafinérií, tady se upraví na odpovídající hodnoty a opět vrací do oběhu. Nový majitel vydělá na každém litru zhruba tři koruny. Z původních 17 korun si bude za litr účtovat 20 korun. Většina biopaliva pak skončí v motorové naftě, a to už během listopadu. 

Zabavené palivo pochází z akce Runway. Finanční správa látku zajistila ve skladech pohonných hmot v Líních. Objemem a hodnotou jde o druhý největší případ daňového podvodu na palivu FAME. Zásilka do České republiky byla ale jen zlomkem celé dodávky. 

Větší část zboží ovšem skončila v Německu a v Rakousku, to už ale nebyl problém české jurisdikce. Do případu jsou totiž zapletené nejen české, ale i rakouské a německé společnosti. Ty jsou součástí evropské sítě podvodných firem.