Podnikání realitek nemá mantinely, MMR si na ně posvítí

Praha - V Česku chybí pevné mantinely pro podnikání realitních makléřů. Stovky sporů mezi klientem a kanceláří proto končí u soudu. Nyní má ale přijít změna. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravuje nová pravidla pro podnikání na trhu s nemovitostmi. Realitní kanceláře by měly být do budoucna pojištěny pro případ, že způsobí klientovi škodu.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Burnham Design, Grey Crawford

Krach realitky, ztráta peněz

Manželé Vackovi z Plzně si loni koupili chatu. Peníze složili u realitní kanceláře, která ale zkrachovala a původnímu majiteli nezaplatila. „Realitka ty peníze zpronevěřila a pořád se na něco vymlouvala,“ říká poškozená klientka Romana Vacková.

Nová pravidla od MMR

  • Dva účty pro realitní kanceláře – jeden na peníze od zákazníků (nepodléhá exekuci), druhý pak pro svoji osobní potřebu.
  • Písemná smlouva mezi klientem a realitní kanceláří o zprostředkování.
  • Pojištění realitky pro případ škody.

Pojistka by sloužila třeba pro případ, že makléř vezme zákazníka na prohlídku zařízeného bytu, zapomene zamknout a byt pak vykrade zloděj. Majitel by se tak o náhradu nemusel soudit. Škodu by zaplatila pojišťovna.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

„V Česku je asi 18 tisíc realitních makléřů. Ve srovnání s ostatními zeměmi unie jsme tak v přepočtu na deset tisíc obyvatel na špičce,“ doplňuje Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří ČR.

V roce 2012 se v Česku prodaly nemovitosti zhruba za 160 miliard korun. „Přibližně polovina obchodů se uzavírá přes realitní kanceláře. Na maržích si tak vydělaly asi tři miliardy korun,“ vysvětluje Petr Uhlíř z MMR.

V Česku nejsou pravidla pro podnikání realitek

„Patříme mezi tři státy Evropské unie, zároveň se Španělskem a Rumunskem, kde nejsou stanovena vůbec žádná pravidla pro podnikání v oblasti realitní činnosti,“ podotýká Zdeňka Niklasová z MMR. Realitní pravidla začalo ministerstvo pro místní rozvoj připravovat už před několika měsíci. Bude záležet na nové vládě a parlamentu, kdy zákon začne platit.

Video Realitní kanceláře bez mantinelů
video

Realitní kanceláře bez mantinelů