Boj o zákazníky - vzdušnější iPad versus tablet od Nokie

San Francisco - Trh s tablety se dnes dočkal hned dvou horkých novinek. Zatímco Nokia představila svůj první tablet Lumia a dva chytré telefony s velkým displejem, takzvané phablety, Apple vyráží do boje s novým iPadem Air. Ten je prý tenčí, lehčí a výkonnější než jeho předchůdci. Prodávat se začne od listopadu, Nokia pustí své novinky do obchodů do konce roku.

Zdroj: ISIFA Autor: Justin Sullivan/Getty Images

Americký technologický gigant Apple představil novou generaci svých populárních počítačových tabletů iPad. Přístroje iPad Air jsou tenčí, lehčí a výkonnější než jejich předchůdci. Budou stát 499 dolarů (9 300 korun). Apple předvedl i menší verzi tabletu iPad mini, ten má úhlopříčku 7,9 palců (20 centimetrů), displej má ovšem oproti předchůdcům lepší rozlišení. Bude také o 100 dolarů levnější než jeho větší bratr.

Apple se snaží na trhu s tablety a chytrými telefonu znovu chytit dech, v poslední době totiž ztrácí a zaostává za přístroji s konkurenčním operačním systémem Android. 

Apple se letos v žebříčku nejinovativnějších společností časopisu Forbes propadl až na 79. místo. V roce 2011, kdy časopis začal žebříček vydávat, Applu patřila pátá příčka. Loni klesl na 26. místo. 


Nokia Lumia 1520
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/NOKIA

Nokia zase přichází s Phablety Lumia 1520 a Lumia 1320. Ty mají displej s úhlopříčkou šest palců (15,2 centimetru). Firma s novými přístroji cílí hlavně na firmy. Díky většímu displeji by mělo být pro uživatele jednodušší třeba přehrání videa. Nokia se snaží své přístroje Lumia od konkurence odlišit hlavně fotoaparátem. Ty fotí i při slabém osvětlení a mají množství manuálních ovládacích prvků. 

Tablet Lumia 2520 je zase jediným tabletem s operačním systémem Windows RT, který vyrobil jiný výrobce než Microsoft. Přístroj bude mít vestavěné mobilní připojení 4G LTE, zatímco doposud většina tabletů umožňuje připojení k internetu jen prostřednictvím wi-fi. Cena tabletu z úhlopříčkou displeje 10,1 palce (25,65 centimetru) bude stejná jako u nového iPadu. Dalších 149 dolarů (2 800 Kč) si zákazník připlatí, pokud bude chtít i kryt s klávesnicí a delší životnost baterie. 

A o nové tablety by mohl být zájem i v Česku. Jejich prodej tady totiž neustále roste. Už letos by mohlo být v Česku více jak půl milionu tabletů. A analytici předpovídají těmto přístrojům i slibnou budoucnost. Už do tří let by se měl roční prodej v Česku pohybovat kolem více než 1,8 milionu zařízení ročně a tržby dodavatelů dosáhnou 372 milionů dolarů.