Merkelová má kvůli daru od BMW máslo na hlavě

Berlín - Angela Merkelová má problém. Její strana CDU dostala totiž podezřelý finanční dar od rodiny, která prakticky vlastní automobilku BMW. Skoro 700 tisíc eur přistálo na stranickém účtu poté, co Merkelová lobbovala v EU za to, aby neprošel přísný návrh omezení emisí skleníkových plynů u nových automobilů. Německo i s podporou Česka nakonec návrh na jednání ministrů životního prostředí EU v Lucemburku zablokovalo.

Jednání ministrů životního prostředí EU skončilo minulý týden patem, když Německo a několik dalších zemí včetně České republiky zablokovalo původní, předjednaný návrh na omezení emisí u nových automobilů.     

Za co Merkelová lobbovala?

Podle současných pravidel by měly automobilky působící na evropském trhu v první fázi snížit do roku 2015 emise oxidu uhličitého u nových vozů v průměru na 130 gramů na kilometr.  Ve druhé, nyní dojednávané fázi, byl navržen cíl 95 gramů na kilometr do roku 2020

Merkelové se ale takový návrh nelíbil. Dopadl by totiž zřejmě na výrobce silných aut, mezi které patří právě německé automobilky. Ty by zřejmě musely investovat do vývoje nových technologií, jež by umožnily splnění nových limitů.

Němci proto předložili počátkem října svou nabídku, kterou označují za kompromis. Nabídli pro rok 2020 splnění limitu 95 gramů emisí na kilometru u 80 procent produkce automobilové „flotily“ jednoho výrobce. Všechna vyrobená auta by limit měla splnit až v roce 2024.


Angela Merkelová mířící na jednání o koalici
Zdroj: ČTK/AP

Merkelová za odmítnutí přísnějšího návrhu dokonce osobně lobbovala u evropských představitelů. Teď musí vysvětlovat, jestli za to nedostala na oplátku peníze od BMW.

Spolkový sněm totiž oznámil, že rodina Quandtových, která vlastní 46,7 procent společnosti BMW, poslala na účet CDU třikrát 230 tisíc eur. Křesťanští demokraté následně ujistili, že rodina patří k dlouholetým stranickým sponzorům a že finanční dar „rozhodně nesouvisí s žádným politickým rozhodnutím“. Quandtovi přispívali prý již dřív, například po volbách v roce 2009 poslali straně 450 tisíc eur. 

Podobně se k aféře vyjádřili i samotní dárci. „Finanční dar žádným způsobem nesouvisí s průmyslovou politikou. Rodina se neúčastní žádných politických debat o regulaci emisí,“ uvedl mluvčí Quandtových. Rodina prý straně věnovala peníze až po volbách, aby neovlivnila jejich výsledek.