ČEB v Tunisku narazila na podvodníky, hrozí stamilionové ztráty

Tunis - České exportní bance hrozí, že přijde o víc než 330 milionů korun kvůli projektu stavby apartmánů v tuniském letovisku Hammamet, který v roce 2011 zastavila tamní revoluce. Půjčila totiž tuniskému investorovi. Podle Lidových novin se ale zřejmě nechala podvést. Financování projektu prošetřuje tuniská i česká policie, která i kvůli němu v polovině ledna zasahovala v sídle banky. Ta teď může stavbu buď zachránit (s rizikem dalších ztrát), nebo ji ukončit - pak by ale zřejmě o peníze definitivně přišla.

Sídlo banky ve Vodičkově ulici v Praze se stalo cílem kontroly české policie. Důvodem byly nejasnosti ohledně financování a rozhodovacím procesu v případě úvěrů do Tuniska i Ruska.

Projekt stovek apartmánů na tuniském pobřeží má dva možné scénáře:

  • Banka se pokusí projekt zachránit a zároveň by tak mohla ubránit před zmařením svoji investici 12 milionů eur, kterou půjčila tuniskému investorovi M. F. M. Tourism, Hotels and Resorts and Developer. Apartmány by pak dostavěl český dodavatel PSJ, jehož momentální pohledávka vůči tuniské společnosti činí téměř 1 milion eur.
  • Druhou možností je upuštění od projektu a jistota, že budou ztraceny zatím proinvestované peníze. Podle Lidových novin totiž ČEB hrozí, že v případě této investice jí nebude poskytnuto žádné pojistné plnění ze strany EGAP. Problém je v tom, že banka nebyla při uzavírání kontraktu dost ostražitá a nechala se pravděpodobně podvést. „Není vyloučeno, že jsme se stali obětí úvěrového podvodu,“ řekla mluvčí ČEB Věra Dušková.

Případ je vyšetřován v Česku i Tunisku

Chybou je, že si ČEB nechala ohledně poskytnutí úvěru radit tamní právní kanceláří, kterou jí doporučili sami Tunisané. Nejprve se měla banka podílet částkou 50 milionů eur, díky období protestů v rámci arabského jara ale svůj záměr přehodnotila.

Jihlavská firma PSJ, která zahájila práce na základě úvěru ČEB pro tuniskou společnost, nechce, aby projekt „zemřel“. Má v něm své finance (téměř jeden milion eur). Posílá proto ČEB řadu návrhů, jak současnou situaci řešit. Jednou možností je, že se PSJ do projektu zapojí jako spoluinvestor a developer.

Úvěry ČEB, které vyšetřuje policie:

  1. Dodávky technologií do závodů na výrobu lahví v Rusku (dodavatel Sklostroj Turnov)
  2. Apartmány v tuniském Hammametu (dodavatel PSJ)
  3. Úvěr společnosti ECM na nákup podílu ve dvou čínských společnostech
  4. Stavba obchodního a zábavního centra v ruské Rjazani (dodavatel PSJ)
  5. Výstavba závodu na výrobu OSB desek v ruském Petrozavodsku (dodavatel PSJ)