Šéfka ERÚ podnikala - tajně a zákonu navzdory

Praha - Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková se už loni dostala do hledáčku protikorupční policie. Reportéři ČT teď díky tomu odhalili, že Vitásková skrytě podnikala v oboru, na který dohlíží. To jí ale zakazuje zákon. Sama Vitásková střet zájmů odmítá. O podezřelých aktivitách šéfky ERÚ natáčeli reportéři David Havlík a Michael Fiala.

Alena Vitásková měla dřív dvě firmy, které projektují, montují a opravují plynovody a další plynová zařízení. Když nastupovala do čela energetického úřadu, obě společnosti prodala. První z nich svému bývalému manželovi Vilému Vitáskovi, druhou své současné snaše Monice Vitáskové

Jako hlavní regulátor energetiky v Česku totiž nesmí Vitásková podle zákona v oboru podnikat. „Předseda Energetického regulačního úřadu nesmí vykonávat žádnou podnikatelskou činnost v oboru nebo být vlastníkem licence,“ potvrzuje Aleš Gerloch, vedoucí katedry teorie práva z Univerzity Karlovy. Šéf ERÚ by dokonce neměl poskytovat ani poradenské služby. 

Podezřelé e-maily jako důkaz

Jenže Reportéři ČT zjistili, že v době, kdy už Vitásková šéfovala ERÚ, měla na své bývalé firmy stále velký vliv. V textu obžaloby Aleny Vitáskové k případu solárních elektráren na Chomutovsku (případ vyšel na veřejnost loni v srpnu - viz níže) je totiž zmíněn seznam 26 e-mailů, které zajistila protikorupční policie. Státní zástupce o jejich obsahu v obžalobě píše: „Ze zajištěných e-mailů… vyplývá, že Monika Vitásková jí (Aleně Vitáskové) periodicky … e-mailem zasílala k odsouhlasení platby společnosti SMP - Služby a společnosti Gazoprojekt Czech. Současně jí byly zasílány i přehledy cash flow (peněžních toků) společností. Obě tyto společnosti přitom podnikají v energetice.“ 

Podle právníka a ekonoma Václava Sládka tak z e-mailové komunikace vyplývá, že Alena Vitásková v podstatě ve firmách působila jako finanční ředitel. Sám státní žalobce to pak v textu obžaloby komentuje: „Obviněná Ing. Alena Vitásková se tak v příkrém rozporu se zákonem přímo podílela na podnikání, respektive řídila podnikání dvou společností podnikajících v energetice v období, kdy již zastávala funkci předsedkyně Energetického regulačního úřadu.“

Skryté podnikání šéfky ERÚ Vitáskové (zdroj: ČT24)

Vitásková: Nejsem ve střetu zájmů

Sama šéfka energetického úřadu střet zájmů popírá. Reportérům ČT napsala: „K Vašemu e-mailu ze dne 18. února 2014 Vám sděluji, že nejsem ve střetu zájmů. Vámi citované informace z policejního spisu nebudu v této chvíli komentovat, ani se k nim vyjadřovat. Velmi ráda poskytnu rozhovor, v němž zodpovím všechny Vaše dotazy, a to bezodkladně po vyřešení celé trestní věci a po ukončení soudního procesu. Věřím, že jako veřejnoprávní televize pochopíte, že nechci mařit jiné právní úkony, které nyní probíhají.“ 

Působení Aleny Vitáskové v jejích bývalých firmách nechtějí komentovat ani současní majitelé – bývalý manžel a její snacha. „To je bezpředmětné. Já se k tomu už nebudu vyjadřovat,“ řekl přímo Vilém Vitásek. Monika Vitásková reagovala podobně: „To jsou záležitosti paní Aleny Vitáskové a já s tím nemám co do činění.“ Podle Aleše Gerlocha by ale měla šéfka ERÚ své působení ve firmách vysvětlit: „Paní předsedkyně by měla prokázat, že není ve střetu zájmů, neplatí zde presumpce neviny jako v případě trestní obžaloby.“

Kauza solárních elektráren na Chomutovsku

Obžalovat šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou navrhla loni v srpnu protikorupční policie. Spolu s dalšími devíti lidmi se podle ní podílela na solárním podvodu na Chomutovsku. Podle policistů měla Vitásková „přivřít oči“ nad vydáváním podezřelých licencí dvěma solárním elektrárnám Saša–Sun a Zdeněk–Sun. Sama Vitásková obžalobu označila za brutální pokus odstranit ji z křesla předsedkyně Energetického regulačního úřadu. „Další krok už je pouze vražda,“ řekla dokonce loni v srpnu v Otázkách Václava Moravce. Více čtěte ZDEObžaloba v tomto případu zatím leží u soudu.

Šéfa ERÚ odvolává prezident, Zemanova kancelář ale případ nekomentuje

Vzhledem k tomu, že předsedu Energetického regulačního úřadu jmenuje prezident republiky, který jej také může ze zákonných důvodů odvolat, obrátili se Reportéři ČT na prezidentskou kancelář s dotazem, jak s informacemi o působení Aleny Vitáskové ve firmách hodlá prezident Zeman naložit. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček odpověděl: „Informace Vámi zmiňované nemá Kancelář prezidenta republiky k dispozici, a proto se nebudeme k této záležitosti vyjadřovat.“ 

Alena Vitásková

… je jednou z největších manažerských hvězd v Česku. Řídila plynárenský gigant RWE Transgas a další velké energetické firmy. Předsedala dozorčí radě Nadačního fondu manželů Klausových. A dnes zastává jeden z nejvyšších úřednických postů v zemi - je předsedkyní Energetického regulačního úřadu.

Česká pobočka amerického časopisu Forbes Alenu Vitáskovou nedávno dokonce vyhlásila druhou nejvlivnější ženou v zemi. „Může ovlivňovat ceny elektrické energie, může ovlivňovat podmínky, za kterých se udělují licence, může ovlivňovat dokonce legislativu, za které se podniká v energetickém byznysu,“ komentuje to šéfredaktor Forbes ČR Petr Šimůnek.