Banky hřeší na to, že jsou příliš velké na bankrot

New York - Velké americké banky využívají i po poslední hluboké finanční krizi na finančních trzích toho, že jsou „příliš velké na to, aby padly“ (aneb too big to fail). Alespoň to dokazuje studie ekonomů americké centrální banky (Fed). Jde tak na ruku kritikům velkých bank, podle nichž mohou tyto instituce v případě potíží počítat s podporou vlády. Tím pádem mají levnější možnosti, jak získávat kapitál, a můžou taky více riskovat.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/Terrance Emerson

Největší a nejkomplexnější banky mají nižší náklady financování a náklady na provoz než menší instituce, vyplývá ze studie vypracované newyorskou pobočkou Fedu. Podle ekonomů navíc největší banky na sebe mohou brát vyšší rizika než menší. Ovšem studie uznává i přínos velikosti bank z hlediska úspor nákladů, což má příznivý dopad na širokou dostupnost finančních služeb v USA.

Joao Santos, viceprezident newyorského Fedu

"Doklady, které jsme v této studii předložili ohledně dodatečné slevy, kterou investoři nabízejí největším bankám, … jsou nové a shodují se s názorem, že investoři vnímají největší banky v USA jako příliš velké na to, aby padly." 


Kdyby byla další krize, velké banky v problémech by se zřejmě opět zachraňovaly

Studie přitom výslovně nepátrá po příčině zvýhodnění velkých bank na trzích; to může být dáno už jen tím, že jsou kapitálově vybavenější a efektivnější než menší banky. Kritici ale od finanční krize poukazují na to, že v případě další finanční krize vlády navzdory všem pravidlům, které po krizi přijaly, budou takové banky znovu zachraňovat ze strachu, aby celý finanční systém nezkolaboval.

Budova Fedu
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: Getty Images/Mark Wilson

Zvýhodnění největších bank napomáhají nepřímo i vlády, které od krize let 2007–2009 vypracovávají seznamy „systémově důležitých bank“. Globální Výbor pro finanční stabilitu (FSB) od roku 2011 dokonce každoročně zveřejňuje přehled takovýchto institucí, jichž bylo loni 29. Pravidla globální regulace pak stanovují, že si tyto instituce budou muset vytvořit dodatečný kapitálový polštář, aby v případě další krize dokázaly ustát vysoké ztráty.

Pět největších amerických bank má získávání nových financí levnější v průměru o 0,31 procentního bodu, což je údajně „statisticky významné“, tvrdí ekonomové Fedu. Závěry studie mohou přimět politiky a regulační úřady, aby ještě více zpřísnili podmínky pro největší finanční skupiny.

Porovnání amerických bank podle aktiv (hodnocení z prvního kvartálu 2013)
Zdroj: SNL Financial

Jenže finanční instituce oponují, že reforma regulace finančního sektoru v USA z roku 2010 rizika plynoucí z přílišné velikosti bank dostatečně zmírnila. Například skupina Clearing House seskupující největší banky loni vydala studii, podle níž je rozdíl v nákladech financování mezi velkými a malými bankami zanedbatelný.

Studie Fedu však varuje před takovým řešením, které by direktivně omezovalo velikost bank. To by podle ní narušilo úspory z rozsahu, díky nimž jsou bankovní služby pro většinu Američanů levné. 

CELOU STUDII SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.