Regionální speciality jsou tahákem, turisti je během cest rádi ochutnají

Železné hory - Pěstitelé, chovatelé a výrobci v Železných horách zkoušejí nový způsob, jak podpořit regionální produkty. Společně vytvořili takzvanou Gurmánskou stezku, která turisty provází po farmách nebo restauracích a nabízí místní speciality. Certifikované výrobky z venkova mají zároveň oživit okrajovou část Pardubického kraje.

Čtvrtým rokem je Jaroslav Kutílek hrdý na svůj Železnohorský ležák. Nedávno zjistil, že turisti chtějí víc než jen krátkou návštěvu venkovského pivovaru. Společně s dalšími regionálními výrobci proto založili Gurmánskou stezku. Turisty zavede na farmy, k výrobcům a dá jim ochutnat místní speciality. Základem je certifikát regionálního produktu

Gurmánská stezka ale turistům nenabízí jen regionální jídlo či pochutiny, ideálně prezentuje zároveň i práci řemeslníků a zemědělců. Na stole se tak objeví maso od místního farmáře na prkénku vyrobeném od místního truhláře. 

Nejlepší marmeláda světa je ze Šumavy

A regionální produkty nebodují jen u místních farmářů, slaví úspěchy také v zahraničí. Už podruhé v řadě získala šumavská manufaktura marmelád ocenění „Nejlepší marmeláda světa“. Ruční výroba Blanky Milfaitové už podruhé v řadě obhájila zlato v nejprestižnější soutěži World's Marmalade Awards. Jen ve dvou lidech v manufaktuře vyrobí přes 2,5 tisíce sklenic marmelád za měsíc. 

A na dračku nejde jenom jídlo. Další regionální hit jsou třeba přírodní, ručně vyráběná mýdla z Krasíkova na Tachovsku. „Jsou dělaná za studena, to znamená, že bylinka -  esenciální olej neprojde žádným procesem, který by je znehodnotil,“ popisuje jejich výrobkyně Libuše Sittová. 

Podporu mají regionální výrobci například i na tradičních farmářských trzích. Na propagaci se ale podílí i kraje nebo ministerstvo zemědělství, které už pět let nejlepším výrobkům uděluje známku Regionální potravina.