ČNB: České banky vydrží, pozor na záložny

Praha – Celý český bankovní sektor zůstává odolný, a to i v případě velmi nepříznivého vývoje ekonomiky. Ukázaly to zátěžové testy, které provedla Česká národní banka. Jejich výsledky jsou přitom podobné předchozím testům. Dostatečně odolné vůči nepříznivému vývoji jsou i pojišťovny, naopak segment družstevních záložen zůstává v porovnání s bankami rizikovější. Stejně tak penzijní fondy.

Miroslav Singer, guvernér ČNB

„Vývoj v loňském roce potvrdil, že pokud mají banky dostatečné kapitálové a likviditní rezervy, tak jsou schopny i v období slabé ekonomické aktivity udržet stabilitu a ziskovost.“


„Kdyby české banky neměly takové příjmy z poplatků, tak by rozhodně nebyly tak stabilní, jak se ukazuje v zátěžových testech,“ myslí si šéfredaktor Fincentra Petr Zámečník. U dvou malých bank však ČNB označila jejich obchodní model za neudržitelný. V případě základního scénáře banky, který je nejpravděpodobnější a počítá s postupným oživováním ekonomiky, by se dvě tuzemské banky dostaly pod požadovanou hranici kapitálové přiměřenosti. Centrální banka ale nezveřejnila, o které dva finanční ústavy jde.

Kromě velkých komerčních bank, které obstály, provedla ČNB testy i pro pojišťovny a penzijní fondy. A zatímco pojišťovny jsou vzhledem k velkému kapitálovému polštáři schopny ustát rizika nepříznivého vývoje, sektor penzijních fondů zůstává vysoce citlivý na výraznější pohyby v cenách cenných papírů, které drží. V případě budoucího skokového růstu výnosů by tak penzijní fondy pravděpodobně musely navyšovat kapitál.

Video ČNB zveřejnila zátěžové testy
video

ČNB zveřejnila zátěžové testy

Rizikovější kampeličky

Zpráva ale upozorňuje, že segment družstevních záložen zůstává v porovnání s bankami více rizikový. Podíl úvěrů v selhání na celkových úvěrech meziročně prudce vzrostl na téměř 23 procent a nepříznivé ukazatele vykazují záložny podle centrální banky i u dalších ukazatelů.

V současné době působí v tuzemsku 45 bank a poboček zahraničních bank, 12 družstevních záložen, 51 pojišťoven a poboček zahraničních pojišťoven a deset penzijních společností.

Jaké jsou závěry ČNB?
  • Český finanční sektor zůstal v roce 2013 i na jaře 2014 stabilní a finančně dostatečně silný.
  • Hlavní rizika pro finanční sektor pramení především z případného obnovení recese v důsledku nepříznivého vývoje v zemích obchodních partnerů nebo zhoršení v oblasti domácí poptávky.
  • Český finanční sektor by mohl být vzhledem ke své orientaci na dluhopisová portfolia nepříznivě ovlivněn volatilitou na dluhopisových trzích.
  • Zátěžové testy ukázaly, že banky a pojišťovny by díky svým kapitálovým polštářům ustály silnou recesi doprovázenou deflací.
  • Pojišťovny čelí rizikům souvisejícím s přetrváváním velmi nízkých dlouhodobých výnosů, penzijní společnosti by v případě budoucího skokového růstu výnosů dluhopisů musely pravděpodobně navýšit kapitál.
Kompletní zprávu si můžete přečíst ZDE.