Dvě stovky pro důchodce navíc, PRO byla i opozice kromě TOP 09

Praha - Poslanci dnes rozhodli o vyšší valorizaci důchodů. Podle vládní předlohy by se penze od příštího roku opět zvyšovaly o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci; důchodci navíc příští rok dostanou přidáno ještě víc - v průměru 205 korun (místo zhruba 150 korun) měsíčně kvůli mimořádnému zvýšení o 1,8 procenta jako kompenzaci za ztrátu z předešlých let. Rychlejší růst penzí podpořila i velká část opozičních poslanců. Proti byla jen TOP 09. Ta tvrdí, že si státní rozpočet nemůže rychlejší růst důchodů dovolit. Schválená norma jde do Senátu.

Důchody mají růst podle vládní novely opět o třetinu růstu reálných mezd a celou inflaci - tedy stejně jako před zavedením úsporných opatření. Nyní jsou zvyšovány o třetinu růstu spotřebitelských cen a třetinu růstu reálných mezd. V příštím roce by se navíc měly penze mimořádně zvýšit o 1,8 procenta – koalice tak chce penzistům kompenzovat ztrátu z předešlých let. Zvyšování důchodů zpomalila Nečasova vláda a státní rozpočet díky tomu v případě letošního roku ušetřil pět miliard korun. První návrh rozpočtu na příští rok s vyššími důchody počítá.

Ministryně Michaela Marksová: „205 korun je naprosté minimum.“

Navýšení penzí o vyšší částku (navýšení o 1,8 procenta), než udává zákon, je mimořádným valorizačním schématem pouze pro rok 2015, které se ale v dalších letech již nebude opakovat.

Podle podkladů k zákonu to vypadá tak, že bude letos nejspíš inflace nízká a citelně neporostou ani reálné mzdy. Penze by se proto příliš nezvedly. Reálně by klesaly. Proto se přistoupilo k jednorázovému opatření.


Schválení vládního návrhu přivítal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Koaliční kabinet podle něj napravuje "podraz na důchodce z dílny ODS a TOP 09„. “Pokud lidé celý život poctivě pracovali, tak mají nárok z důchodu důstojně žít. Pokud se sníží valorizace penzí, tak důchod přestává stačit na základní životní potřeby. Po řadě měsíců můžeme vyslat pozitivní zprávu vůči našim seniorům," prohlásil na dnešní tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka s tím, že zrychlení růstu penzí potvrdila celá koalice.

„Třetina růstu mezd a celá inflace je maximum dosažitelného, pokud se jedná o jednání ve sněmovně. S ministerstvem práce a sociálních věcí vedeme jednání kontinuálně,“ říká místopředseda Rady seniorů ČR Milan Taraba.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA
Autor: Capital Pictures

Důchodci dnes dostávají v průměru 11 tisíc měsíčně, a pokud návrh projde, přilepší si o zmíněných 205 korun. I v tomto případě jde ale jen o průměr – nejnižší důchody v Česku dosahují tří a půl tisíce korun, což znamená jen padesátikorunový bonus, u těch nejvyšších půjde měsíčně o 350 korun navrch. Průměrný důchod by tak měl od příštího ledna vzrůst na téměř 11 250 korun. 

Důchody jsou největší výdaj státního rozpočtu

Loni stát na penzích vyplatil 373 a půl miliardy korun, na důchodovém pojištění vybral ale jen 324 miliard. Celkový účet tak skončil skoro v 50miliardovém minusu a položku musel stát dotovat z jiných příjmů.

Ke konci loňského roku pobíral důchod v Česku jeden milion a 739 tisíc lidí. Většinu z nich tvoří ženy. I tak ale stát víc peněz rozdělí mezi muže - protože mají vyšší penze.

Nižší důchody do 12 tisíc korun pobírají podle aktuálních dat tři čtvrtiny žen a jen čtvrtina mužů. U penzí nad dvanáct tisíc je poměr opačný - dostávají je ze sedmdesáti procent muži a zbytek připadá na ženy.


Ohlasy na růst penzí

  • „Poslanci ODS podpořili zvýšení důchodů. Valorizaci mezd považujeme za správný krok, neboť roste ekonomika a odpadají důvody, kvůli kterým byla zavedena restriktivní opatření,“ říká Petr Fiala, předseda ODS.
  • Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek upozorňuje, že valorizace důchodů předpokládá sedmimiliardový výdaj. „Má-li vláda pocit, že může valorizovat důchody tímto způsobem, je to v pořádku, ale budeme se také ptát, kde jinde ty peníze ušetří,“ prohlásil Kalousek. Babiš kontruje, že potřebné peníze stát získá lepším výběrem daní i vyšším zdaněním tabákových výrobků.
  • „Všechno záleží na vývoji ekonomiky. Minimálně do roka bychom měli mít valorizační systém důchodů,“ říká Radka Maxová, místopředsedkyně výboru pro sociální politiku (ANO).
  • „Schválení tempa růstu důchodů bylo maximum možné shody,“ doplnil Miroslav Opálka, místopředseda výboru pro sociální politiku (KSČM).

analytik GE Money Bank Filip Fyrbach

„V tuto chvíli se zdá, že zvýšení penzí dává smysl. Pravidelné zvyšování o třetinu mezd a celou inflaci ale není určitě udržitelné donekonečna, je potřeba pokračovat nějakým způsobem v důchodové reformě. Stát si na výplaty důchodů musí půjčovat.“


Video Brífink premiéra Sobotky a ministryně práce Marksové ke zvýšení důchodů
video

Brífink premiéra Sobotky a ministryně práce Marksové ke zvýšení důchodů