Jurečka by rád zlevnil pivo, dostal se do sporu s Kalouskem

Praha - Ministr zemědělství Marian Jurečka uvažuje o tom, že navrhne snížení spotřební daně z piva. Její růst za ministra financí Miroslava Kalouska podle něj snížil výběr daně i celkovou produkci piva v Česku. Pivovary zprávu vítají. Ovšem Kalousek se ostře ohradil proti tomu, že by někdy zvýšení daně jako ministr navrhoval nebo že by pro něj jako poslanec hlasoval; spotřební daň z piva schválila úřednická vláda Jana Fischera. Jurečka se proto později Kalouskovi omluvil. Jak by se k návrhu postavila koalice, zatím není jasné.

Video Jurečka chce snížit spotřební daň na pivo
video

Jurečka chce snížit spotřební daň na pivo

Kalousek: Ministr Jurečka je naivní pasáček vepřů

V roce 2010 zvedla tehdejší vláda daň o 50 haléřů na půllitr. A místo 24 korun za hektolitr rázem začaly pivovary platit 32 korun. Většina pivovarníků pak zdražila o korunu. Vláda si od zvýšené daně slibovala, že vybere do státního rozpočtu více peněz. Jenže podle Jurečky se očekávání nenaplnila.

Jestli by případné snížení daně přineslo zlevnění piva, když opačný krok znamenal jeho zdražení výrobci, šéf Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimír Balach nepotvrdil: „My jako svaz cenu piva neovlivníme, to je otázka na samotné pivovary a prodejce piva.“

Ovšem pivovarníci se shodují, že tehdejší zvýšení daně o 33 procent obor poškodilo. „O práci hned v následujícím roce přišlo téměř 4,5 tisíce lidí, zejména v zemědělství a pohostinství,“ vzpomíná Balach.

Ministerstvo financí Jurečkův záměr příliš nekomentovalo. Upozornilo pouze na
riziko výpadku příjmů státního rozpočtu. Jenže právě příjmy ze spotřební daně z piva dlouhodobě klesají. Stát loni vybral 4,5 miliardy korun, což bylo o 200 milionů korun méně než v roce 2012.

Vyjádření Mariana Jurečky na Twitteru

Marian Jurečka„Vážně zvažuji, že navrhnu vládě snížení spotřební daně na pivo. Kalouskovo zvýšení snížilo výběr této daně a celkově produkci piva v ČR… Jen dodám, že výše spotřební daně nemá až tak zásadní vliv na spotřebu v ČR, ta je stále dlouhodobě vysoká, ale především na výběr daně.“


Kalousek se navíc ve sněmovně při odpoledních interpelacích před poslanci ostře ohradil proti tomu, že by někdy zvýšení daně z piva prosazoval. „Nicméně dovolte, abych vás seznámil při této příležitosti s objektivní ověřitelnou skutečností, že ministr financí Kalousek ani poslanec Kalousek nikdy nenavrhoval zvýšení spotřební daně na pivo, nikdy pro to ani nehlasoval,“ prohlásil. „Neříkám to snad proto, abych cítil zapotřebí dementovat každou pitomost, kterou řekne pan ministr Jurečka,“ dodal.

Kalousek se opřel do ministra „Božím řízením ve funkci“  

Exšéf státní kasy pak Jurečkovo tvrzení nazval bezprecedentní lží spojenou s osobním útokem: „Znovu opakuji: naivní pasáček vepřů, Božím řízením ve funkci ministra zemědělství, plete se do daní, daně opravdu nespadají podle kompetenčního zákona do portfolia ministra zemědělství.“

Miroslav Kalousek (TOP 09) ve sněmovně
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Následně se však Jurečka Kalouskovi omluvil. „Pokud jeho (Kalouskovu) reakci způsobilo to, že jsem to zvýšení spotřební daně přiřkl jemu, tak je korektní se za to omluvit, protože návrh na vládu předložil ministr Janota, tedy za tuto špatnou informaci se omlouvám, mrzí mě to,“ reagoval ministr zemědělství. 

Vyšší spotřební daň byla úsporným opatřením Janoty

Spotřební daň z piva od ledna 2010 opravdu nezvyšoval Kalousek. Učinil tak šéf financí úřednické vlády Jana Fischera Eduard Janota. Zvýšení spotřební daně bylo součástí jeho úsporného balíčku a do napjatého rozpočtu mělo podle předpokladů přinést 1,2 miliardy korun. 

V letech 2009 a 2010 se produkce pivovarů propadla v součtu téměř o 15 procent. Kromě ekonomické krize pivovarníci pokles dávali za vinu právě zvýšení spotřební daně zhruba o 50 haléřů na půllitr. Výroba členů pivovarského svazu, zahrnující zhruba 90 procent domácí produkce piva, v roce 2010 klesla meziročně o osm procent.

Pivovarníci teď věří, že by je úleva na dani zase postavila na nohy. „My bychom rádi představili ministru financí naše argumenty, které podporují případné vrácení na úroveň daně v roce 2009,“ uzavírá Balach. A právě za Andrejem Babišem má v nejbližší době namířeno i šéf zemědělského resortu, jak potvrdil v pořadu Ekonomika ČT24.