Opálka z KSČM: Druhý pilíř nezanikne ani na začátku roku 2016

Praha - Zrušení druhého pilíře důchodového systému k 1. lednu 2016 není reálné. V Otázkách Václava Moravce to řekl člen důchodové komise Miroslav Opálka (KSČM). S termínem počítá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Chce nejprve zrušit druhý pilíř a pak teprve vyřešit, jak bude systém penzí fungovat dál. Předseda komise Martin Potůček (ČSSD) ale přiznává, že její členové teď spíše počítají s tím, že budou obě fáze řešit současně.

„Klasický legislativní proces, který by měl projít všemi připomínkovými řízeními a třemi, případně čtyřmi čteními v Poslanecké sněmovně, Senátu a podpisem prezidenta, to už není možné,“ prohlásil Opálka v ČT. Termínu 1. 1. 2016 nevěří, protože je třeba počítat s lhůtami, se kterými se musejí vypořádat správcovské společnosti – „například obeslat klienty atd. To není zas tak jednoduché.“ 

Podle Potůčka navíc ještě není jasné, jak vše dopadne: „Uvidíme, jak se situace vyvine. Nemohu vyloučit, že naše komise nakonec doporučí způsob, který se může odchylovat od politického zadání. Takový je život.“

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve požádal komisi o to, aby dala vládě doporučení, jakým způsobem zrušit do roku 2016 druhý pilíř v rámci důchodového systému. „Je to apendix důchodového systému, který se rozhodla tato vládní koalice odstranit,“ podotkl. Připomněl, že se do něj přihlásilo příliš málo lidí. Sociální demokraté už před volbami říkali, že ho po nástupu k vládě zruší. Dotkne se to asi 80 tisíc lidí, kteří si takto spoří.

Potůček: Zvyšme odvody OSVČ

Sám by však byl pro to, aby český důchodový systém stavěl pouze na dvou pilířích a aby se zvýšily odvody osob samostatně výdělečně činných. „OSVČ systému přispívají do průběžného systému jen 35 procenty toho, co zaměstnanci. A ve světě je to osmdesát procent. Tohle je krok, který bych požadoval pro zvýšení příjmu za prioritní,“ uvedl předseda odborné komise pro důchodovou reformu. 

Proti jeho návrhu je v opozici bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). „Co se týká několika set tisíc živnostníků, kteří nemají žádný jiný příjem než své živnostenské podnikaní, tak bych velmi varoval před tím zvyšovat jejich odvodovou a daňovou zátěž.“ V porovnání se zaměstnanci jsou ohroženější a za vše ručí svým majetkem, říká exministr. 

A jaký další osud by mohl druhý pilíř potkat? Podle poslankyně hnutí ANO a členky důchodové komise Radky Maxové by se situace dala řešit zakonzervováním nebo překlopením do třetího pilíře. Lidé, kteří využili druhý pilíř důchodové reformy, by mohli ve spoření pokračovat. Noví by do něj ale už vstoupit nemohli. I její návrh nyní komise projednává.