Přísnější pravidla pro cestovky mají nahrávat klientům

Praha – Pravidla pro výplatu peněz klientům zkrachovalých cestovních kanceláří by se měla změnit. Odškodné v plné výši by měli dostat bez problémů i lidé, kteří si zájezd koupili, ale už na něj kvůli problémům cestovky neodjeli. Novelu zákona o cestovním ruchu dnes schválila vláda. Má také víc chránit klienty cestovních agentur, které budou muset uvádět organizátora zájezdu. 

Jen za posledních pět let zkrachovala v Česku víc než třicítka cestovních kanceláří. Teď jich je zhruba tisícovka a k tomu asi 900 agentur. Do budoucna by se klienti zkrachovalých cestovek měli dostat ke svým penězům bez problémů.

Návrh má především zamezit tomu, že některé cestovky při krachu vracejí zákazníkům pouze část vložených peněz. „Zákon, který se v současné době novelizuje, je účinný patnáct let a svoji roli rozhodně splnil. Za tuto dobu prošlo úpadkem více než 50 cestovních kanceláří. V současné době je nutné posílit ochranu spotřebitelů,“ domnívá se analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Podle nových pravidel bude muset pojištění proti úpadku krýt veškeré zákonné nároky klientů cestovních kanceláří v plné výši. 

Novela zavádí limity pojistného plnění 4 miliony korun

Novela má přimět cestovní kanceláře, aby se dostatečně pojistily proti úpadku. Zavádí proto minimální limity pojistného plnění, a to čtyři miliony korun pro cestovní kanceláře, které nabízejí zájezdy leteckou dopravou, a jeden milion korun pro CK prodávající např. autobusové zájezdy.

„Jsme přesvědčeni, že takové ustanovení je narušení rovné hospodářské soutěže, protože se nevypočítává u všech koncesovaných subjektů podle stejného klíče. Především pro malé specializované společnosti může takový limit znamenat velké zdražení zájezdů a může být likvidační,“ upozornil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Cestovní doklady a peníze
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStockphoto

Provozovatel cestovní kanceláře také bude muset evidovat počty prodaných zájezdů i výši tržeb za tyto zájezdy. „Za nesplnění této povinnosti je možno uložit pokutu do výše 500 000 korun. Účelem zavedení této povinnosti je zvýšení spolehlivosti údajů, které cestovní kancelář poskytuje pojišťovně,“ píše se v důvodové zprávě k novele.

Cestovní agentury musí uvést organizátora zájezdu

Novela mimo jiné přináší i nová pravidla pro cestovní agentury – třeba povinně informovat o tom, kdo zájezd pořádá – a to hned na tištěných materiálech nebo na zřetelném místě na webu. 

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navíc na svých internetových stránkách zveřejní seznam cestovních kanceláří. Z něj pak bude zřejmé, zda je kancelář pojištěna proti úpadku a u jaké pojišťovny či zda cestovní kancelář má zákaz uzavírat smlouvy o zájezdu. Resort bude nově moci zakázat v případě podezření na podpojištění cestovní kanceláři prodej dalších zájezdů. 

Pokud parlament zákon schválí a podepíše jej prezident, měl by vstoupit v platnost od začátku příštího roku.

Rady a tipy, jak se během dovolené vyhnout případným problémům, si přečtěte ve speciální rubrice webu ČT24


Video Události: Vláda projedná přísnější pravidla pro cestovky
video

Události: Vláda projedná přísnější pravidla pro cestovky