První velkou investici z Malajsie získá výrobce letadel Evektor

Kuala Lumpur - Kunovický výrobce letadel Evektor podepsal v Malajsii dohodu o strategické spolupráci a kapitálovém vstupu s místní firmou Aspirasi Pertiwi SDN BHD. Konkrétně Malajsijci investují v příštích několika letech do firmy Evektor na 200 milionů dolarů (v přepočtu asu čtyři miliardy korun). Dohoda je první velkou investicí Malajsie v České republice. 

Peníze zvenčí pomůžou Evektoru v dalším rozvoji a dokončení vývoje a zahájení sériové výroby jejího víceúčelového dvoumotorového letounu EV-55 Outback určeného pro přepravu devíti až 14 osob nebo 1800 kilogramů nákladu.

Vývoj EV-55 je přitom nejvýznamnějším projektem českého leteckého průmyslu za posledních 20 let. Na jeho vývoji Evektor spolupracoval s dalšími 19 firmami sdruženými v Asociaci leteckých výrobců ČR, a to například s Aerem Vodochody, Technometrou Radotín či Jihlavanem. Podnik na projekt získal grant od ministerstva průmyslu a obchodu. O investici pak informoval velvyslanec České republiky v Malajsii Rudolf Hykl. Pro malajsijskou stranu se podpisem dohody otevírá cesta ke spolupráci v řadě technologicky vyspělých oblastí.

velvyslanec České republiky v Malajsii Rudolf Hykl

„Tato dohoda pomůže nejen rozvoji leteckého průmyslu u nás, ale otevře i další podnikatelské a obchodní příležitosti pro českou stranu v Malajsii. Její implikace sahají i do oblasti technického vzdělávání malajsijských studentů v ČR do budoucna.“ 


Letoun EV-55 Outback
Zdroj: evektoraircraft.com

Úspěšný export do Malajsie 

Malajsie je nyní druhým největším trhem pro Českou republiku v oblasti jihovýchodní Asie - hned po po Singapuru. Loni Česko do Malajsie vyvezlo zboží za 192,5 milionu dolarů, vzájemný obchodní obrat přesáhl jednu miliardu dolarů. Český vývoz do Malajsie dále roste, jen za první čtyři měsíce letošního roku se zvýšil o dalších 21 procent.

Firma Evektor funguje od roku 1991. Podnik, zaměřený hlavně na letadla, navíc ve stále větší míře spolupracuje s významnými evropskými automobilkami, jako například s Volkswagenem, ale i s dalšími podniky z oblasti strojírenského a spotřebitelského průmyslu.