Harley bude pohánět i elektřina

Praha - Tradiční americká značka Harley Davidson podnikla netradiční, pro drsné motorkáře možná i kacířský krok. Představila totiž svou první elektrickou motorku. Zástupci firmy ji teď berou na propagační cestu po Severní Americe. A příští rok by si ji mohli vyzkoušet i tuzemští zájemci. 

Futuristicky hučící elektrická motorka Livewire klame tělem - z nuly zrychlí na 100 kilometrů za hodinu do čtyř vteřin. Navíc na jedno nabití by měla ujet až 210 kilometrů. Výrobce slavných motorek přitom chce, aby mu zákazníci s vývojem novinky pomohli. Než začne se sériovou výrobou, nejdřív podnikne testovací turné. Letos po více než třiceti amerických městech, příští jaro i v Kanadě a v Evropě.

Zatímco elektrokol a elektroskútrů se po světě prodávají sta tisíce, trh s velkými elektrickými motorkami skoro neexistuje. Na to legendární americká značka spoléhá. Věří, že osloví i skalní příznivce. „Největší šanci uspět by měla mít nová motorka Harley Davidson v Kalifornii, protože to je největší trh pro alternativní pohony na světě, jak pro elektromobily, tak pro elektromotorky,“ myslí si šéfredaktor serveru Hybrid.cz Jan Horčík. 

Jaroslav Vavřinec, spolumajitel dealerství Harley Davidson:

„Tradiční zákazníci určitě nepřesedlají, nikdo z nás teď nepřesedlá na elektriku, máme prostě rádi tradici, ale celá řada z nás si to koupí jako další motorku, a určitě to přiláká zcela nové zákazníky, kterým se z principu líbí značka a hledají něco nového.“ 


První elektromotorky Livewire se začnou prodávat až po skončení testovací fáze. Ovšem o tom, kdy to bude, zatím výrobce mlčí - podobně jako motory jeho nových strojů.