Fico slibuje vyšší minimální mzdu a cesty vlakem zdarma

Bratislava – Slovenský premiér Robert Fico představil na mimořádném sněmu strany Směr-Sociální demokracie balík opatření, který chce jeho vláda přijmout ještě během tohoto a v průběhu příštího roku. Zvýšit by se měla kupříkladu minimální mzda a naopak snížit ceny plynu. Studenti a důchodci budou cestovat vlakem zdarma. Premiér také oznámil, že obmění některé posty ve své jednobarevné vládě.

Ministr financí Peter Kažimír oznámil, že opatření budou stát Slovensko 250 milionů ročně. Zároveň tvrdí, že vládní plán i nadále snižovat deficit veřejných financí není v ohrožení. „V této chvíli věříme v dobrý vývoj ekonomiky,“ prohlásil Kažimír s tím, že spoléhá také na efektivnější výběr daní. 

Připravovaný balíček má zlepšit životní úroveň obyvatelstva. Zahrnuje mimo jiné i daňové úlevy na podporu výzkumu a vývoje, minimální důchod 300 eur, zvýšení minimální mzdy i snížení odvodů na zdravotní pojištění. Penzisté navíc dostanou speciální vánoční důchod. Zaměstnanci při cestování vlakem do práce zase dostanou poloviční slevu z běžného jízdného. Navýší se rovněž kapacity jeslí a školek.

„Je to 15 opatření, které nazýváme pozitivní balíček opatření pro slovenskou veřejnost. Lidé nás nebudou volit za konsolidaci veřejných financí, ale za to, co pocítí ve svém životě,“ prohlásil Fico v projevu před delegáty strany. Dodal, že po ovládnutí obchodní divize plynáren SPP státem v příštích dvou letech klesne cena plynu pro rodiny o dvouciferné číslo.

Současné slovenské vládě se loni poprvé od zavedení eura na Slovensku v roce 2009 podařilo stlačit schodek veřejných financí pod klíčovou hodnotu tří procent výkonu ekonomiky, jak to vyžadují pravidla Evropské unie. 

Fico odsoudil aroganci některých funkcionářů Směru-SD

Fico bez bližších podrobností oznámil, že v jeho vládě, která nastoupila do úřadu na jaře roku 2012, dojde k personálním změnám. „Budou změny ve vládě i na postech státních tajemníků,“ vyhlásil Fico. Slovenská média už dříve spekulovala, že z funkcí by měli odejít ministři školství a hospodářství.
  
Předseda Směru-SD v projevu netajil nespokojenost s prací některých funkcionářů strany. „Chovají se arogantně a mocensky. Přestali komunikovat se starosty a lidmi. Přestávají být schopní mobilizovat voliče,“ řekl Fico, podle kterého stranu kromě změn ve vedení čekají personální výměny i na úrovní regionálních struktur. Rezignaci na post místopředsedy Směru-SD ohlásil na sněmu Vladimír Maňka. Současný europoslanec v loňských přímých volbách neobhájil post předsedy Banskobystrického kraje, kterým byl zvolen vůdce extremistů Marian Kotleba.

Mimořádný sněm svolala strana tři měsíce po Ficově neúspěchu v prezidentských volbách, ve kterých premiér a předseda Směru-SD kandidoval jako favorit na vítězství. Nakonec ale prohrál s nezávislým kandidátem Andrejem Kiskou. Směr-SD sice zůstává nejpopulárnější politickou stranou, její preference v posledním období ale klesly. V nedávných eurovolbách strana přišla o jedno z předchozích pěti křesel v Evropském parlamentu.

Směr-SD sestavil jednobarevnou vládu po předloňských volbách. Strana tehdy získala 44,4 procenta hlasů a obsadila většinu křesel ve sněmovně. To jí umožňuje prosadit běžné zákony bez nutnosti hledat podporu u opozice.