Odborům se nelíbí, že premiér z jednání tripartity stáhl klíčový plán

Praha - Odbory kritizují premiéra Bohuslava Sobotku za to, že z dnešního jednání tripartity vypadl akční plán podpory růstu ekonomiky. Vláda si od něj slibuje, že přinese více pracovních míst a nastartuje ekonomiku. Podle premiéra se právě proto jeho příprava nemůže uspěchat.

Vláda by chtěla dostat lidi z pracovních úřadů do práce a nastartovat ekonomiku tak, aby Česká republika stoupala na žebříčku konkurenceschopnosti. Jenže odborům se nelíbí, že premiér plán odsunul až na příště. 

Josef Středula, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů

„Nejdůležitější bod byl ten, který se neprojednával.“


Podle ministerského předsedy má však kabinet ještě čas a přesný scénář plánovaných změn se má schvalovat až s rozpočtem v září. „Máme tady z minulosti celou řadu koncepcí, vlády schvalovaly různé věci a vždy to vyšumělo do ztracena,“ míní Sobotka. „Vláda se chválí už teď, ale musíme počkat, až něco předvede,“ odporuje mu předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. 

Vláda počítá s výstavbou infrastruktury

Materiál má zatím 44 stran. Vláda v něm mimo jiné slibuje větší podporu zahraničních a domácích investic. Každý ministr má přitom jasný úkol a termín splnění. Investice mají proudit hlavně do výstavby silnic. V roce 2015 pak má být jasno, jak se budou stavby dlouhodobě financovat. 

A právě investice považuje za dobrou cestu k lepší ekonomice i Mezinárodní měnový fond (MFF). Jeho zástupci týden hodnotili stav české ekonomiky. Nakonec konstatovali, že výhled na letošní a příští rok je pro vládu příznivý. Tento rok by měl reálný růst HDP dosáhnout 2,5 %. A stejnou hodnotu očekává MFF i příští rok. „Pokud to tak bude, tak snížíme letos schodek rozpočtu na 100 miliard,“ věří ministr financí Andrej Babiš. 

Akční plán, který má podpořit ekonomiku a má zavázat ministry k jasným termínům, bude tripartita znovu projednávat přesně za měsíc.

Kompletní AKČNÍ PLÁN VLÁDY si můžete prohlédnout ZDE.