Daňové slevy se mají pracujícím důchodcům vrátit

Praha – Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) prosadil návrh na slevu na dani pro pracující důchodce. Současně hodlá od roku 2015 zavést dvoumilionový strop u daňových paušálů pro živnostníky. Zatím jde o první krok k platnosti těchto změn, teď poputují do parlamentu.

Premiér Bohuslav Sobotka

„Rušíme tím daňový balíček, který kdysi protlačila parlamentem Nečasova vláda. Znamenal zvýšení daňového zatížení pro celou řadu občanů včetně zaměstnanců.“ 


Pracující důchodci si od příštího roku budou moci podle normy opět nárokovat slevu 24 840 korun ročně. Sleva na dani pro důchodce vyplývá z koaliční dohody. 

Co se týče živnostníků, nemají se měnit procenta pro výpočet daňových paušálů. Změna pouze stanovuje maximální částku, kterou lze v rámci výdajových paušálů uplatnit, prohlásil Sobotka. To se týká paušálů ve výši 60 i 80 procent.

Podle Karla Havlíčka, předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků, je zásadní, že se neruší daňové slevy na poplatníka, jak původně navrhovalo ministerstvo Andreje Babiše (ANO).

Lidovecký kompromis

Vicepremiér Pavel Bělobrádek pak dodal, že diskuse kolem výdajových paušálů ještě není definitivně uzavřená. Lidovci podle něj dnes nechtěli blokovat jednání. Pokud ale má být vrácena sleva na dani pro pracující důchodce, budou požadovat pro živnostníky slevu na děti a manželku.

Paušální výdaje slouží jako nejjednodušší způsob, jak uplatnit výdaje v daňovém přiznání. Podnikatelé, kteří se rozhodnou uplatnit výdajové paušály, jsou povinni vést pouze evidenci příjmů a pohledávek vzniklých v souvislosti s jejich činností, zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně. 

  • Lidí, kteří pracují jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), je v Česku přes milionPomocí paušálů daní příjmy zhruba polovina z nich, v roce 2012 to bylo necelých 524 tisíc. 
  • Nejčastěji si odečítají 60 procent, to je sazba pro živnostníky. Naopak nejméně lidí využívá 40procentní výdaje, což se týká například umělců. Nejvíce, tedy 80 procent, mají řemeslníci a zemědělci.  
  • Podle návrhu ministerstva financí má nejvyužívanější šedesátiprocentní tarif a pak i o dvacet procent vyšší platit jen pro ty s obratem pod dva miliony korun. Nižší sazby už tuhle hranici mají. 
  • Průměrná daň, kterou jedna OSVČ skrze paušály ročně zaplatí, činí něco málo přes 19 300 korun. 

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády