Supermarkety: Když pětikilové brambory váží čtyři kila

Praha - V supermarketech se stále častěji objevují potraviny, které váží méně, než je uvedeno na obalu. Stížnosti má na stole už i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Přitom právě u předem navážené zeleniny není povolená žádná odchylka.

Jde třeba o podvážený česnek, chřest nebo cibuli. „U chřestu nemůžeme zcela vyloučit pochybení dodavatele, i když doposud jsme žádné problémy neřešili. K pochybení mohlo dojít v poslední fázi kontroly, a sice přímo v oddělení ovoce a zeleniny,“ říká mluvčí Globusu Pavla Hobíková. 

Navíc někdy zelenina ani nevypadá, jak by měla. Záruční doba u ní sice většinou neexistuje, ale zboží musí po celou dobu prodeje splňovat jakostní parametry. A i to může mít vliv na hmotnost - pokud zelenina leží v obchodě dlouho, ztrácí vodu a tím i váhu. 

Kontrola váhy se může vyplatit

A netýká se to zdaleka jen drahé zeleniny, jako je chřest. Výjimkou není ani podvážená cibule, česnek nebo brambory. Na sociálních sítích koluje třeba pětikilový pytel brambor, který neváží ani čtyři kila. 

Ovšem prodejci, kteří mají největší problémy, se ke gramážím nevyjádřili. „U některého zboží je drobná odchylka přípustná, tohle ale není ten případ. Navíc pokud to je zároveň nejakostní, tak za to hrozí pokuta,“ varuje mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. 

Navíc ne všude si může zákazník zboží spolehlivě převážit. Buď jsou váhy nepřesné, a nebo k nim spotřebitel nemá během nákupu přístup. Zákazník tak může přijít o pár brambor a několik korun - jenže když takových balení supermarket prodá 100, najednou už zákazníkům v koších chybí metrák. A obchod je o 1 600 korun bohatší.