Komise navrhla konec II. pilíře – peníze na dřevo, nebo převod do III. pilíře

Praha - Důchodová komise doporučí vládě, aby II. důchodový pilíř skončil tak, že si jeho účastníci buď převedou naspořené prostředky do III. pilíře, nebo si nechají zaslat peníze rovnou na účet. Komise o výběru této varianty rozhodla na svém dnešním zasedání. Kdy by měl ale II. pilíř přesně skončit, zatím ještě není jasné.

Po skončení II. pilíře si zřejmě klienti budou moci naspořené peníze převést do penzijního připojištění, nebo si je budou moci rovnou vybrat. Navrhuje to odborná důchodová komise, která má za úkol zpracovat pro vládu doporučení ohledně změn důchodového systému v Česku. 

Zdali ale nakonec skutečně skončí II. pilíř takto, záleží na politicích. „My pouze navrhujeme základní obrysy, kam by měl vývoj směřovat, podstatná bude úloha exekutivy a ministerstva financí, a posléze i poslanců a senátorů,“ naznačil předseda komise, profesor Martin Potůček. 

Varianty, jak naložit s druhým pilířem, předložilo ministerstvo financí celkem tři. Další předpokládá, že by si lidé dál mohli spořit částku ve výši pěti procent odvodů do fondů, jen by ji museli celou dát ze svého. Do důchodového systému by pak znovu platili plné odvody. Poslední varianta počítá s tím, že penzijní společnost by část úspor převedla do veřejné důchodové soustavy, část by lidem vyplatila.

Video Potůček: Komise navrhla způsob ukončení II. pilíře
video

Potůček: Komise navrhla způsob ukončení II. pilíře

Druhý důchodový pilíř prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Od loňska mohou lidé přesměrovat 3 procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši 2 procent odvodů musí přidat ze svého. K systému se připojilo asi 83 tisíc lidí. Nynější vláda se ke zrušení druhého pilíře zavázala ve své koaliční smlouvě. 

Kdy by k tomu měla ale přesně dojít, není jasné. Komise vládě předloží dva návrhy. První varianta počítá s rychlejším vývojem a termínem zrušení II. pilíře ke konci roku 2015. Druhá varianta pak termín odsouvá o rok později.