Ženy se s dluhy vyrovnávají lépe než muži

Praha - Každý dvanáctý člověk v tuzemsku nesplácí řádně své dluhy. Jen banky rozpůjčovaly 1,2 bilionu korun, což je víc než letošní výdaje státního rozpočtu. Líp se přitom podle statistik s finančními potížemi vyrovnávají ženy, potvrzují to inkasní společnosti.

Ženy, které se dostanou do dluhů, se s nimi dokážou vypořádat lépe než muži. Podle statistik inkasní společnosti KRUK se jich svůj dluh po splatnosti snaží vyřešit 56 procent, u mužů to je méně než polovina. 

To je i případ paní Zuzany. Kvůli hypotéce na tři miliony korun se dostala do dluhové pasti. Přišla o práci, neměla úspory a neměla z čeho platit hypotéku. Aby mohla splácet 18 000 měsíčně, vzala si další úvěr a pak ještě jeden, s úroky v řádu desítek procent. Dnes už ví, že udělala chybu, když si nezodpovědně nabrala půjčky, které nemohla splácet. Teď víc šetří a příjmy a výdaje pravidelně kontroluje. 

„Ženy jsou z hlediska splácení svých závazků pečlivější, zodpovědnější, hlídají si více termíny. Může to být z důvodu péče chodu o domácnost, jehož součástí je i spravování domácího rozpočtu,“ tvrdí mluvčí společnosti KRUK Veronika Kuřinová. 

Pravidla bezpečného úvěrování

  • Kupujte jen to, co skutečně potřebujete
  • Čtěte smlouvu a nepodepisujte ji, pokud jí nerozumíte
  • Neberte si půjčku pro známého, jehož finanční situaci podrobně neznáte

Kdo se dostane do finančních problémů, může se obrátit na některou z neziskových společností zabývající se dluhovou problematikou. Poradenství poskytují zdarma. Pobočky mají po celém Česku. Patří mezi ně například Poradna při finanční tísni.


Zadluženost českých domácností roste – loni přesáhla sumu 1,2 bilionu korun. Průměrnému dlužníkovi je kolem 42 let a dluží asi 55 tisíc korun. Skoro polovina Čechů přiznává, že žije od výplaty k výplatě nebo na dluh. Přibližně 16 procentům lidí pak s napjatou situací před výplatou pomáhá buď kontokorent, nebo kreditní karta.