Konec vysavačů se silnými motory, EU nařídila od září jejich zákaz

Praha - Obchody s elektronikou se ve velkém předzásobují výkonnými vysavači. Od září je totiž nesmí nikdo vyrábět. Evropská komise dovolila už jen výrobu ekologičtějších přístrojů s maximálním příkonem 1600 wattů. Za tři roky se přitom navíc pravidla ještě víc zpřísní.

Evropská unie v rámci opatření na úsporu energie nařídila od září zákaz vysavačů s příkonem nad 1600 wattů. Od roku 2017 pak zakáže přístroje nad 900 wattů. Teď mají vysavače na trhu v průměru asi 1200wattové motory, některé se ale nabízejí i s více než 2200wattovým motorem. 

Výkon nebo příkon?

Mnoho zákazníků se při koupi vysavače řídí právě údajem, jak vysoký příkon nabízí. Jenže vysoký příkon neznamená ještě vysokou účinnost, je to vlastně údaj o spotřebě elektrické energie. Důležité je tedy zjistit si takzvaný sací výkon, ten totiž určuje, jak silně bude přístroj vysávat - ty kvalitnější vysavače ho mají nad 350 wattů. 


Podle nařízení dostanou nově vysavače i energetické štítky podobně jako například pračky nebo ledničky – na nich se zákazník podle škály písmen od A do G dozví, jak je zakoupený výrobek ekologicky úsporný. 

Výrobci se změny příliš nebojí. Spotřebitelé by prý změnu neměli pocítit, už teď firmy vyrábějí vysavače podle předpisů EU a do jejich výkonu by se neměla nastavená omezení nijak promítnout, ujišťují. 

Vysavače s menším příkonem totiž nahrazují příkon vyššími otáčkami motoru, výrobci tak museli zabránit především přehřívání motorů. „Všichni výrobci na trhu do vývoje dlouhodobě investovali,“ tvrdí Vít Paulíček ze Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů. Lidé by se proto neměli bát, že bude s novými vysavači úklid náročnější.