Inflace se zastavila, brambory zlevnily až o polovinu

Praha - Spotřebitelské ceny v červnu nerostly. Meziroční inflace je teď po květnovém růstu o 0,4 procenta na nule. Podle Českého statistického úřadu zaznamenaly ceny nulový meziroční růst naposledy v září 2009. Cenovky se přitom nezvyšovaly ani oproti předchozímu měsíci. Výsledek ovlivnilo zejména snížení cen potravin a nealkoholických nápojů.

Ceny v meziročním i meziměsíčním srovnání v červnu stagnovaly. „V červnu zůstaly ceny stejné, jako to bylo přesně před rokem. Po naději na nastartování inflace v květnu, kdy ceny rostly o čtyři desetiny procenta, přišla studená sprcha. Meziměsíční i meziroční inflace je nulová,“ konstatoval analytik Michal Kozub.

Analytik Jiří Šimek:

„Na první pohled to pro spotřebitele může být příznivá zpráva, celkově to pro ekonomiku zas tak ideální být nemusí. Pro ekonomiku je ideální cenová stabilita, ale za cenovou stabilitu je považován spíše mírný růst cen než jejich stagnace.“


Analytici podobný výsledek nicméně očekávali. „Snížení inflace z květnových 0,4 procenta se všeobecně očekávalo, nicméně pokles až na nulovou hodnotu je překvapením. Prudký pokles inflace měly na svědomí zejména ceny brambor a některých dalších druhů potravin,“ uvedl Patrik Rožumberský z UniCredit Bank. Výsledek podle České statistického úřadu ovlivnilo právě především snížení cen potravin a nealkoholických nápojů.

  • Ceny potravin v červnu poklesly o 1,1 procenta po květnovém růstu o 2,5 procenta. Důvodem byl zejména pokles cen brambor o 53,3 procenta, ovoce o 5,5 procenta a zpomalení meziročního cenového růstu u některých dalších potravin, například chleba, drůbeže a mléka.
Brambory
Zdroj: ČTK
Autor: Luboš Pavlíček

Česká ekonomika na hranici deflace

Již koncem června guvernér ČNB Miroslav Singer naznačil, že centrální banka s nulovou inflací počítá. Česká ekonomika se tak na konci první poloviny roku ocitla na hranici deflace. Bankovní rada předpokládá, že růst spotřebitelských cen se dostane do blízkosti dvouprocentního inflačního cíle ČNB příští rok. Je tak pravděpodobné, že už od příštího měsíce se inflace začne opět zvyšovat, aby v závěru roku zdolala hranici jednoho procenta.

Analytik ČSOB Petr Dufek:

„Spotřebitelé jistě ocení, že po čtyřech letech začaly konečně zlevňovat potraviny. Navíc i nadále pokračuje snižování cen telekomunikačních služeb, i když efekt loňské cenové revoluce se již z větší části vyčerpal.“


Kromě cen potravin znatelně poklesy i ceny elektřiny, a to o 10,5 procenta a plynu o 3,1 procenta. Rostly naopak ceny tabákových výrobků, a to o 4,6 procenta. O půl procenta stouply ceny v oblasti kultury a rekreace, o 1,6 procenta ve stravování a ubytování a o 1,4 procenta ve vzdělávání. „O tři procenta rostly ceny oblečení a obuvi; o 3,1 procenta rostly ceny alkoholických nápojů. Jejich podíl na celkové inflaci je ale relativně malý, a tak výsledek zůstal negativní,“ poznamenal Kozub. Vývoj cen tak podle něj ukazuje, že spotřebitelská poptávka je stále relativně slabá, a netlačí k tomu, aby ceny musely růst.

Přestože zlevňování potravin těší zákazníky, Česká národní banka za ideál považuje inflaci ve výši 2 procent. Právě kvůli obavám z toho, že by ceny kvůli hospodářské recesi příliš klesaly, začala loni v listopadu cíleně oslabovat kurz koruny. Teď ekonomové debatují o tom, jestli banka nebude s kurzem znovu hýbat.

Video Lidé v obchodech platí méně než loni
video

Lidé v obchodech platí méně než loni