Commerzbank může porušování sankcí přijít na 16 miliard

New York - Druhá největší německá banka Commerzbank zřejmě zaplatí pokutu ve výši 600 až 800 milionů dolarů (12 až 16 miliard korun). Podle agentury Reuters jde o urovnání podezření, že se angažovala v obchodních transakcích s Íránem a dalšími zeměmi podléhajícími americkým sankcím. Za stejné jednání už potrestaly Spojené státy několik bank, naposledy zhruba před měsícem francouzskou BNP Paribas.

Vyšetřování banky jako první odhalil list The New York Times. Na začátku týdne uváděl, že pokuta zahrnutá v dohodě o urovnání této kauzy by měla přesáhnout 500 milionů dolarů. Commerzbank si údajně na pokutu stranou odložila zhruba dvojnásobnou sumu. Podle jednoho ze zdrojů Reuters by mohla být dohoda dokončena během několika týdnů. 

Steve Slater, finanční expert Reuters

„Tahle pokuta možná nebude tak vysoká jako u jiných bank, ale trhy jsou nejisté. Nikdo neví, kdo bude další a kolik bude muset platit. Jestli to pro banky dokonce nebude mít likvidační účinek - nebo minimálně pro část jejich byznysu.“


Americké úřady se prý zaměřily například na transakce, které Commerzbank uskutečnila pro íránskou přepravní společnost Islamic Republic of Iran Shipping Lines. Ta se podle Spojených států podílí na íránském jaderném programu.

Naposledy si pokutu odnesla BNP Paribas 

Spojené státy už za podobné praktiky pokutovaly britské banky Lloyds a Standard Chartered nebo švýcarskou Credit Suisse. Naposled v červnu pak rozhněvaly Paříž, když francouzská BNP Paribas dostala rekordní pokutu devět miliard dolarů. Šlo o dvojnásobnou částku, než platila ropná společnost BP za znečištění Mexického zálivu. 

„Největší otázka je, co to udělá s klienty banky. Jestli od ní ve strachu odejdou, nemusí se vrátit. Devět miliard dolarů je už tak obrovská suma, ale může způsobit bance další výrazné a dlouhodobé ztráty,“ říká k případu BNP Paribas analytik CMC Markets Michael Hewson.

Evropa má za to, že si na ni Spojené státy zasedly. Pokuta pro Commerzbank, kterou skoro z jedné pětiny vlastní německý stát, teď navíc přílévá další olej do ohně mezi Berlínem a Washingtonem. Ten už zažehla aféra s americkými odposlechy. Analytici ale mluví spíš o testování síly dolaru. „Jde o diktát skrze americký dolar. BNP Paribas neporušila francouzské právo, stejně tak další banky, ale obchodovaly přes dolarové účty. Tím pádem má věc v moci soud v New Yorku a ten jede podle amerických pravidel. Kdyby se obchodovalo v eurech, jüanech nebo rublech, pokuty by nepřišly,“ myslí si šéfredaktor magazínu The Banker Brian Caplen.

Zatím ale podle všeho budou přicházet další. Americké úřady mají údajně zacíleno i na další finanční domy - německou Deutsche Bank, francouzské Société Générale a Crédit Agricole, italskou UniCredit, ale i americkou Citibank. Podle newyorského prokurátora Cyruse Vance urovnalo v uplynulých pěti letech obvinění z porušování amerických sankcí více než půl tuctu zahraničních bank, které úřadům zaplatily přes 12 miliard dolarů.