Pošta dále rozšiřuje portfolio, má z ní být i lékárna

Praha - Česká pošta přemýšlí o tom, že by na venkovských pobočkách začala přijímat objednávky na volně dostupné léky a potravinové doplňky. Následně by ve spolupráci s firmou Euroclinicum léky doručovala. Jenže záměr napadla Česká lékárnická komora, která „Poštovní lékárnu“ označila za hazard se zdravím obyvatel. 

Když si zákazník podle mluvčího pošty Iva Mravinace objedná volně dostupný lék nebo doplněk na internetu, pošta mu jej doručí. Novinkou tak je pouze možnost objednání léku na poště.

Marta Selicharová, mluvčí České pošty

„Protože je celý projekt zaměřen na vesnice a odlehlá místa, kde lékárny nejsou, chceme nabídnout těm, kteří s internetem nemají dostatečně zkušenosti, možnost objednat léky přímo na poštovní pobočce. Protože jde zejména o naše starší spoluobčany, projekt má také silný sociální aspekt.“


Ovšem Česká lékárnická komora namítá, že léky jsou zboží zvláštní povahy a je třeba s nimi tak i nakládat. „Přestože Česká pošta zcela zjevně nedisponuje příslušnými prostory ani personálem k poskytování zdravotních služeb, snaží se klamavým způsobem vyvolat ve veřejnosti dojem, že tomu tak je a že bude provozovat skutečnou lékárnu. Tedy zdravotnické zařízení, které je podle právních předpisů místem poskytování zdravotní péče farmaceuty a farmaceutickými asistenty, vysokoškolsky a středoškolsky vzdělanými a atestovanými odborníky,“ míní prezident organizace Lubomír Chudoba.

Naopak zástupci pošty považují reakci komory za nepochopení nebo obavu z možné konkurence. „Pokud si někdo dnes na některém z již existujících internetových obchodů objedná volně prodejný lék anebo potravinový doplněk ze svého domova, odborného poradce nemá. Celý projekt připravuje s renomovaným zdravotnickým zařízením, které přineslo know how a je v této oblasti odborným garantem,“ dodal Mravinac.

Je také třeba připomenout, že záměr Poštovní lékárny zatím není definitivně schválený, protože nový generální ředitel Martin Elkán se rozhodl všechny projekty revidovat. Záměry spojené se založením „Poštovní lékárny“ se objevily poprvé na konci roku 2007.