Česká věda se dočká finanční injekce, z eurofondů dostane miliardy

Praha - Na rozvoj českého výzkumu by do roku 2020 měla jít z evropských fondů zhruba miliarda eur (asi 27,5 miliardy korun). Počítá s tím návrh operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání spravovaný ministerstvem školství, který je nástupcem dosavadních oddělených programů na podporu vědy a výzkumu a vzdělávání.

Zatímco v rámci starého programu Výzkum a vývoj pro inovace byla podporována především výzkumná infrastruktura, ten nový se zaměří hlavně na rozvoj špičkových výzkumných týmů a posílení jejich mezinárodního složení. S financováním rozsáhlejší infrastruktury se počítá v Praze.

Prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj by měly přispět i ke zvýšení přínosu výzkumu pro společnost, tedy především hledání praktického využití jeho výsledků. Ministerstvo školství proto plánuje sblížit výzkum s podnikáním mimo jiné návazností na program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost spravovaný ministerstvem průmyslu a obchodu.

Peníze půjdou i na vysoké školy

S rozvojem vědy a výzkumu souvisí i druhá priorita programu Výzkum, vývoj a vzdělávání - rozvoj vysokých škol a lidských zdrojů pro výzkum a vývoj. Na tento účel bude z Evropského fondu pro regionální rozvoj a Evropského sociálního fondu vydáno přibližně 764 milionů eur (asi 21 miliard korun). Ministerstvo školství se chce zaměřit na podporu technických oborů. Podíl technických věd v rámci vysokých škol se totiž propadl ze čtvrtiny v roce 2001 na zhruba 15 procent v roce 2012.

O vyšší podporu evropských fondů usilovaly pražské univerzity a ústavy Akademie věd ČR. „Nevím, zda ministerstvo vyslyšelo naše připomínky. Vládou schválenou verzi jsem ještě neviděl,“ reagoval předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Rektor Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) Petr Konvalinka předpokládá, že ve vládou schváleném programu je 16 až 18 miliard korun právě pro pražské vysoké školy i akademiky.

Ve třídě
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: Wavebreak Media

Ačkoli za pražskými badateli stojí až polovina výsledků, z evropských peněz získávali doposud na výzkum minimum. Od začátku roku intenzivně jednali s vládou i ministerskými úředníky o navýšení dotací. Upozorňovali, že pražský výzkum je oproti regionům podfinancován a začíná v přístrojovém vybavení zaostávat.

Pokud by ČVUT peníze získalo, mohlo by vzniknout Centrum pokročilých technologií místo současných halových laboratoří strojní a elektrotechnické fakulty v Dejvicích za 1,5 miliardy. Stavět se má i nová budova s posluchárnami a laboratořemi Fakulty biomedicínského inženýrství v Kladně v objektu bývalých kasáren. Počítá se na ní s půl miliardou Kč. Jedná se o revitalizaci studentských kolejí ČVUT v Podolí a na Strahově. „Za zhruba 500 milionů korun bychom je chtěli kompletně zrekonstruovat,“ dodal rektor ČVUT, k tomu by se mohly připojit i další vysoké školy.

Vláda ve středu také schválila záchranný plán na čerpání peněz z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, kde podle ministerstva školství hrozí, že Česko nevyčerpá až deset miliard korun. Z programu se staví v Česku šest velkých vědeckých center. V minulém programovém období mohla Česká republika na výzkum čerpat zhruba 53 miliard korun.