Odbory hrozí protesty – pokud nedostanou státní zaměstnanci přidáno

Praha  Odboráři se na podzim uchýlí k protestům, pokud příští rok nedostanou státní zaměstnanci přidáno 3,5 procenta. Zástupci odborů o tom dnes jednali s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD), mají jeho podporu. Předáci se podle vyjádření pro Českou televizi obávají toho, že si ze slíbené částky na zvýšení platů přilepší jen některé profese a pracovníci. A taky že částka slíbená na zvýšení mezd se rozptýlí na narovnání platových tabulek a na odměny podle služebního zákona. 

Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) 

„Situace je vážná a Českomoravská konfederace odborových svazů je netrpělivá. Pokud se situace nevyřeší, dá se očekávat, že odbory podniknou v počátečních měsících podzimu protestní akce.“


Přitom až dosud si odboráři spolupráci a jednání s vládou Bohuslava Sobotky (ČSSD) pochvalovali. Řada záměrů kabinetu se totiž shoduje s jejich návrhy. Až na rozdílné oceňování státních zaměstnanců.

Vláda počítá v rozpočtu se zvýšením sumy na platy o 3,5 procenta. Podle Středuly to ale nezaručuje, že by o tolik víc měli ve své peněžence najít všichni pracovníci. „Je to jak pohádka od Hanse Christiana Andersena. Na jedné straně někdo slibuje 3,5 procenta, pak že se musí napravit staré chyby, pak že se musí přidat podle zákona o státní službě. Lidé možná dostanou 200 či 300 korun,“ míní předák.

Odbory jsou pro úpravu platových tabulek

Středula dodal, že pět prvních platových tříd je pod minimální mzdou. Odbory už dříve požadovaly, aby se o 3,5 procenta upravily platové tabulky. „Budeme podporovat v rámci koaličního vyjednávání, abychom co nejvíce z 3,5 procenta dostali do tarifů. Tzn. v ideálním případě, aby došlo ke zvýšení tarifních platů o 3,5 procenta,“ uvedl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Odbory mají o zajištění dostatečného množství financí na růst platů jednat s vládou ještě koncem července na tripartitě. Téma chtějí probrat i při diskusi o státním rozpočtu začátkem září. Ministryni práce odboráři požádali, aby jim zprostředkovala schůzku se šéfem resortu financí Andrejem Babišem.

Také Milan Štěch, sám bývalý předseda ČMKOS, nyní požadavky odborů podporuje. Na situaci chce politiky upozorňovat. Řekl, že původní návrh počítal s rychlejším růstem výdělků ve veřejném sektoru. Zvýšení by se mohlo financovat z vyšších daní pro firmy či z nových sektorových daní, podotkl šéf horní komory. „Pokud se chceme přiblížit životní úrovni západních zemí, musí mzdy růst rychleji,“ prohlásil Štěch v ČT po jednání s odbory.