65 tisíc Čechů může za čtyři roky přijít o nárok na penzi

Praha - Až 65 tisíc Čechů nemusí mít za 4 roky nárok na penzi. Tito lidé totiž nebudou mít odpracováno povinných 35 let pro získání starobního důchodu a hrozí jim, že místo standardní penze budou dostávat jen výrazně nižší sociální dávky nebo budou muset odchod do důchodu odložit.

Statisíce lidí se o odpracovaná léta nezajímá. Jenže pravidla pro vyplácení důchodu se neustále mění a těch, kteří kritéria nesplní, přibývá. Ještě před rokem 2010 stačilo platit pojištění 25 let, teď už je to 30 a po roce 2018 musí mít Češi v základu odpracovaných pětatřicet let. Do této doby se nově nezapočítá studium na vysoké škole.

„Nejvíce ohroženy jsou ženy, které typicky přeruší kariéru například kvůli rodičovské dovolené,“ upozorňuje Jiří Šatava u institutu CERGE. Ženy si navíc často prodlouží pobyt s dítětem doma i po rodičovské dovolené. Podobně jsou na tom i lidé, kteří byli například dlouho v zahraničí mimo Evropskou unii. „Tito lidé bohužel v produktivním věku nemysleli na svoje důchody a spadnou potom do sítě sociálních dávek,“ podotkla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).  

Existuje ale možnost, jak se proti takové hrozbě chránit - chybějící peníze na pojistném doplatit. Letos jde minimálně o částku 1 817 korun měsíčně. Pokud tak například ženě v roce 2018 bude chybět do povinných 35 let jeden rok, může si doplatit zhruba 21 tisíc korun nebo si chybějící rok odpracovat. Právě takových lidí, kteří si platí pojištění dobrovolně, přibývá. Za posledních pět let vzrostl jejich počet o víc než polovinu na zhruba šest tisíc.