Elkán: „Poštovní lékárna“ je služba občanům, ne hazard se zdravím

Praha - Záměr České pošty provozovat „poštovní lékárnu“ není hazardem se zdravím občanů. Ředitel pošty Martin Elkán to vnímá naopak jako službu lidem v malých obcích. V Otázkách Václava Moravce také uvedl, že chce pošta mít do dvou let zhruba 200 poboček provozovaných na bázi franšízy. Nyní jich má 49. Během jednoho roku by mělo na poštách vzniknout také padesát až sto nových postshopů - tedy míst, která jsou vyčleněná na prodej doplňkového zboží. V současné době jich funguje deset. Kromě toho chce pošta do budoucna spustit i poštovní banku a mobilního operátora.

Pošta uvažuje o tom, že by na venkovských pobočkách začala přijímat objednávky na volně dostupné léky a potravinové doplňky. Následně by ve spolupráci s firmou Euroclinicum léky doručovala. Česká lékárnická komora to ale označila za hazard se zdravím obyvatel. „Přestože Česká pošta zcela zjevně nedisponuje příslušnými prostory ani personálem k poskytování zdravotních služeb, snaží se klamavým způsobem vyvolat ve veřejnosti dojem, že tomu tak je a že bude provozovat skutečnou lékárnu,“ prohlásil tento týden prezident organizace Lubomír Chudoba.

„Mrzí mě, že okolo toho byla nafouklá mediální bublina. Je hloupost, že Česká pošta ohrožuje zdraví občanů. My se jen snažíme využít naší pobočkové sítě, tedy doručení toho, co si někdo vybere na internetu… Firma Euroclinicum za námi přišla s tímto nápadem, nám se zdál dobrý, neviděli jsme na něm nic špatného. Vnímám to jako službu občanům,“ uvedl Elkán v OVM. Pošta podle něj nyní jedná o povolení se Státním ústavem pro kontrolu léčiv. „Podle výsledku dál rozhodnu o pokračování a rozjetí projektu,“ dodal.

Do dvou let 200 poboček na bázi franšízy

Rozjet chce pošta i franšízové pobočky. V zahraničí je tento model úspěšný. Německá pošta například nemá jedinou vlastní pobočku a provozuje jen franšízy. Elkán vidí potenciál i v malých obchodech, které mají otevřeno odpoledne, když jdou lidé z práce. V Česku ale lidé v menších obcích zřízení franšízového místa odmítají. Tvrdí, že nejde o adekvátní náhradu kamenné pobočky. „Je to asi na delší debatu, ale já jsem v tomto optimista. Věřím, že se nám podaří najít cesta, která bude pro naše občany výhodná,“ poznamenal Elkán. Klasických poboček pošty je nyní 3 167, franšízových míst Pošta Partner 49. Žádná kamenná pobočka se podle Elkána v tuto chvíli rušit nebude.

Příští rok by se podle Elkána měly zvýšit i platy poštovních zaměstnanců. „Chceme, aby platy našich zaměstnanců šly nahoru. Jsem si vědom toho, že pět let naši zaměstnanci nedostali navýšeno do tarifu ani korunu,“ uvedl. Jedno procento navýšení mezd podle něj pro podnik znamená navýšení mzdových nákladů o 100 milionů korun. Odboráři požadují zvýšení platů minimálně o tři procenta. Pošta zaměstnává kolem 32 000 lidí. Loni vykázala tržby 19,5 miliardy korun a zisk před zdaněním 305 milionů korun.