Slovenská deflace: radost pro peněženky, hrozba pro vše ostatní

Bratislava - Slovensko se v červnu znovu potýkalo s deflací. Tamní ceny za zboží a služby v meziročním srovnání klesly o jednu desetinu procenta. V květnu podle slovenského statistického úřadu jen stagnovaly. Růst cen se zastavil v červnu také v Česku.

Výsledky jsou horší, než se čekalo. Analytici totiž počítali s tím, že ceny zůstanou na Slovensku na stejné úrovni jako loni v červnu. Ty se ale nakonec mírně propadly. „Slovensko stáhlo zpátky do lehké deflace především ceny potravin, které klesají skoro o dvě procenta meziročně. Dále podobně jako v Česku zlevňují energie spojené s bydlením,“ dodává hlavní ekonom společnosti ERA Jan Bureš.

Zlevňování v obchodech sice potěší koncové spotřebitele, ale ekonomové varují, že se jim může vrátit jako bumerang. „Pokud klesají ceny potravin nebo čehokoli, je po tom zřejmě menší poptávka. Pokud je menší poptávka, logicky se toho méně prodává, když se méně prodává, méně se produkuje,“ vysvětluje mechanismus šéf Asociace živnostníků Karel Havlíček.

Společnosti tak mají nižší tržby a menší prostor pro investice a svůj rozvoj. Když trvá deflace déle, hrozí snižování mezd zaměstnancům nebo propouštění. Slovensko nesklouzlo do deflace letos poprvé, s poklesem cen se potýkalo už v únoru. Velmi podobné výsledky hlásilo i za březen a duben.

Krize na finančních trzích
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: ORESTIS PANAGIOTOU

Vývoj cen na Slovensku v červnu ovlivnilo rychlejší zlevnění potravin, které mají velký podíl na spotřebitelském koši. Slovenská centrální banka (NBS) předpokládá, že ceny zboží a služeb letos na Slovensku příliš neporostou. NBS v poslední prognóze snížila odhad inflace na tento rok na 0,1 procenta.

Zboží ani služby v červnu nezdražily ani v Česku. Poprvé po téměř pěti letech podle statistického úřadu stagnovaly. Podobný trend bude podle ekonomů přetrvávat v Česku i v sousedním Slovensku ještě v dalších měsících. Odhadují, že do blízkosti dvouprocentního inflačního cíle národních bank by se měly obě ekonomiky přiblížit až v příštím roce.