Vatikánská banka už je čistá jako slovo boží

Řím - Vatikánská banka pokračuje v transformaci a omezování pochybných obchodů. V posledních letech ji totiž zavedly do několika skandálů včetně obvinění z praní peněz neapolské mafie. Banka proto během ozdravného procesu zrušila na 3 000 klientských účtů a podniká další kroky k větší transparentnosti. Proces má dokončit nově pověřený prezident Jean-Baptiste de Franssu.

Institut náboženských záležitostí, jak se finanční dům oficiálně jmenuje, loni vydělal necelé tři miliony eur, tedy zhruba 80 milionů korun. Přitom ještě o rok dřív to byly skoro 2,5 miliardy korun. Za poklesem stojí kromě vyškrtání pochybných klientů i výrazné náklady na externí auditorské firmy. 

kardinál George Pell, prefekt Ekonomického sekretariátu Vatikánu

„Naší ambicí je mít klasické finanční řízení banky - a skončit s neprůhlednou pavučinou, ze které čas od času vypadne nějaký skandál.“


Bance teď zbylo zhruba 15 500 klientů. Jsou to akreditovaní diplomaté a zaměstnanci Vatikánu, preláti nebo členové řeholních řádů. Právě pro jejich financování byla banka v roce 1942 založena. A ke svému původnímu účelu by se teď měla zase vrátit. 

„Došetřili jsme informace k jednomu každému klientovi, se kterým teď máme smlouvu. A prošli jsme i všechny operace ze zrušených účtů. Všechno je čisté jako pravda boží a splňuje pravidla běžných bankovních institucí. Každý rok dáme celou výroční zprávu na internet,“ vysvětluje odcházející prezident vatikánské banky Ernst von Freyberg. 

Opravdu čistá?

Podle analytiků ale zatím ani dvojí výměna vedení za dva roky banku nevyčistila a nový šéf musí v reformách pokračovat. „Spíš než že Vatikán banku vyčistil, si zatím jen myslí, že to udělal. Podle mě samotného papeže a vatikánskou elitu překvapil skutečný stav věcí. Reforma se určitě pohnula, máme nějaké sliby, ale jaký je současný stav, to si musíme pořád jen domýšlet,“ míní nezávislý novinář Massimo Franco. 

Na závazky banky vůči svatému stolci restrukturalizace nemá vliv. Loni dodala na charitu a evangelické aktivity papeže 54 milionů eur, tedy stejně jako rok předtím. Podle jeho bankéřů navíc letošní účetní bilance bude výrazně lepší. Jen za první pololetí prý čistý zisk dosáhl necelých 60 milionů eur, v přepočtu přes 1,6 miliardy korun.