Pojišťovny odhalily podvody za stamiliony, pomáhá i detektor lži

Praha – Pojistných podvodů letos přibylo o desítky procent. Ty, které detektivové odhalili za první půlrok, jsou za několik set milionů korun. Podle statistik lidi fingují zhruba každou sedmou nahlášenou škodu, nejčastěji na autech. Roste ale také podíl podvodů v úrazovém a životním pojištění. Nejvíce případů je tradičně v Praze.

Detektivové České pojišťovny letos za prvních šest měsíců odhalili pojistné podvody za 244 milionů korun, což je o čtyři miliony více než ve srovnatelném období roku minulého. Téměř polovina odhalené podvodné činnosti připadá na Prahu, která z tohoto pohledu představuje dlouhodobě nejproblematičtější území. Nejméně se naopak lidé snažili podvádět na Zlínsku a Olomoucku, uvedl ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti Jaromír Kaděra. 

Hlasový analyzátor pomáhá podvody odhalit

V souvislosti s narůstajícím počtem odhalených pojistných podvodů využívá pojišťovna Allianz od počátku roku tzv. hlasový analyzátor. Telefonní hlášení klientů jsou v případě potřeby podrobeny testu na principu podobném detektoru lži, místo tepu a potu se však přístroj zaměřuje na hlasovou křivku. „Odchylku ve struktuře hlasu normálně neuslyšíte, ale když zvukovou stopu převedete do digitální podoby, poznáte z celé řady křivek, zda člověk na druhé straně aparátu mluví pravdu,“ vysvětlil ředitel úseku odhalování pojistných podvodů Allianz Ludvík Bohman.

  • Novou pračku za 13 tisíc korun si odnesli zloději. Aspoň to tvrdila žena, která nahlašovala pojišťovně vzniklou škodu. Detektivové ale na místě zjistili, že do koupelny se pračka nemohla vejít.

Allianz eviduje za první pololetí téměř 60procentní meziroční nárůst objemu odhalených pojistných podvodů. Zatímco loni se zjištěná částka pohybovala na zhruba 60 milionech korun za 1 130 podvodů, letos ve stejném období přesáhla 96 milionů za 1 276 odhalených případů. 

  • Mladý muž z Prahy si například chtěl vydělat na opravu své odřené škodovky. Otřel se proto o svodidla, aby zamaskoval původní poškození. Za údajnou nehodu pak vyinkasoval přes 80 tisíc korun. Nakonec ale skončil s trestním oznámením.

Telefonování
Zdroj: ČTK/WAVEBREAK
Autor: Wavebreak Media LTD

Úmyslné bouračky a falešné lékařské zprávy

Generali zjistila v prvním pololetí 226 případů pokusů o pojistný podvod. Zachránila tak téměř 34 milionů korun. Detektivové pojišťovny evidují v posledních měsících zvýšený počet manipulovaných dopravních nehod. „Jde o úmyslné bouračky, pečlivě připravené, jejichž cílem je vylákat neoprávněné pojistné plnění,“ upozornil mluvčí Generali Jiří Cívka.

Hlavním polem pro páchání pojistných podvodů bylo podle České pojišťovny v minulých letech především pojištění motorových vozidel, v poslední době se však podvody přesouvají do oblasti pojištění majetku a odpovědnosti za škodu. „Roste také počet odhalených podvodů z životního a úrazového pojištění. Jde hlavně o situace, kdy lidé účelově prodlužují dobu léčení,“ podotkl Kaděra. 

Také Kooperativě roste letos významně podíl případů, které odhaluje v rizikovém a životním pojištění. „Bohužel jde stále častěji o práci organizovaných skupin, které využívají falešné lékařské zprávy od 'spolupracujících' lékařů. Odškodnění se v takových případech pohybuje ve statisících. Zároveň často stejnou pojistnou událost tito podvodníci zkusí uplatnit u více pojišťoven,“ popsal nový trend v pojistných podvodech vedoucí bezpečnostního odboru v Kooperativě Vojtěch Stavný.  

  • „Vyšetřovali jsme jeden úraz, kde si náš klient nechal rozdrtit několik prstů na noze kovovou palicí. Což určitě nebylo nic příjemného a následně o velkou část nohy přišel,“ uvedl Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě.

Specialisté Kooperativy za letošek zkoumali přes 800 podezřelých případů. Ve 180 z nich se jim podařilo prokázat podvodné jednání a zachránili tak 127 milionů korun. Za stejné období loňského roku to bylo 170 podvodů a uchráněná hodnota byla 120 milionů korun. 

Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí. Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může udělit maximálně desetiletý trest.