Sněmovna podpořila vyšší slevy na dítě či omezení paušálů

Praha – Poslanci v prvním čtení schválili rozsáhlou vládní novelu zákona o dani z příjmů. Ta například zvyšuje daňovou slevu na druhé a další dítě, vrací daňovou slevu důchodcům a omezuje výdajové paušály živnostníků. Obsahuje i některá opatření proti daňovým únikům. Předloha nyní zamíří do výborů, schvalovat ji poslanci budou nejspíše až v září. Sněmovna podpořila také zavedení snížené desetiprocentní sazby DPH.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/Jakub Jirsák

Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) při projednávání novely prohlásil, že koalice jejím prostřednictvím plní sliby z programového prohlášení. „Předloženou novelou jistě napravujeme to, co zde zanechaly předchozí pravicové vlády,“ míní Votava. Bývalé kabinety obvinil mimo jiné z bezohledného škrtání a destabilizace veřejných služeb.

Předseda ODS Petr Fiala avizoval, že hlasy občanských demokratů novela nezíská. Ocenil sice zvýšení slevy na děti nebo obnovení slevy pro důchodce, za chybu ale označil omezení paušálů pro některé živnostníky.

„U těchto změn lze předpokládat, že jejich dopad na zemědělce a živnostníky bude z větší části okrajový. Uplatňování paušálních výdajů je při výkonu uvedených činností totiž zajímavou alternativou spíše pro drobné zemědělce a živnostníky,“ uvedla daňová poradkyně z firmy Mazars Gabriela Ivanco. Domnívá se, že případná změna nepovede ani ke snížení počtu živnostníků uplatňujících výdaje paušálem, ani k omezení švarcsystému.

CO OBSAHUJE VLÁDNÍ NOVELA?

Zvýšení slevy na dani na druhé a další dítě: nyní je možné na každé dítě odečíst z daní 13 404 korun ročně, tedy 1 117 korun měsíčně. Sleva na druhé dítě se má zvýšit o 200 korun měsíčně a na třetí o 300 korun měsíčně.

Obnovení základní slevy na dani pro pracující důchodce: pracující důchodci si budou moci od příštího roku opět nárokovat slevu 24 840 korun ročně.

Omezení výdajových paušálů u podnikatelů a dalších osob samostatně výdělečně činných: paušál ve výši 80 a 60 procent budou moci podnikatelé využívat jen do příjmu dva miliony korun ročně. V prvním případě budou tedy moci odečíst tímto způsobem nejvýše 1,6 milionu a v druhém 1,2 milionu korun. Pokud si živnostník vydělá víc než dva miliony, paušál už nad uvedené částky nevzroste.

Ruší se zřízení Jednotného inkasního místa od příštího roku.

Omezuje se možnost daňových odpisů na investiční životní pojištění. Odepisovat z daní by bylo možné jen peníze zaplacené na krytí pojistných rizik, ne určené na investování.


Co se týče zvýšení slev na dítě, domácnosti ušetří řádově tisíce korun ročně. „Rodina se dvěma dětmi ušetří ročně 2 400 korun, rodina se třemi potomky ušetří 6 000 korun,“ vyčíslil senior manažer daňového oddělení PwC Tomáš Hunal.

To se samozřejmě promítne do nižších příjmů rozpočtu. „Ministerstvo ve svých propočtech očekává nižší inkaso daně z příjmů, a to v řádu dvou až tří miliard korun. Je to částka relativně zanedbatelná – relativně v uvozovkách, pochopitelně,“ dodal Hunal.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se snažil o zamítnutí předlohy. Podle něj změna zákona vyústí ve zvýšení daní – fyzické osoby by prý v příštím roce odvedly na dani z příjmů o 14 miliard korun víc a o rok později dokonce o 26 miliard víc. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to ale označil za lež a nesmysl. „Žádné daně se nebudou zvyšovat, ani u právnických osob, ani u fyzických osob,“ ujistil.

 Andrej Babiš, ministr financí: 

„Dopad výhod, které jsme teď odsouhlasili, hravě nahradíme lepším výběrem daní. Doposud finanční a celní správa nefungovaly optimálně, proto jsme udělali personální změny. Zavedli jsme taky tým Kobra, jehož cílem je bojovat proti podvodům na DPH a spotřební dani, což se nám daří.“

„V roce 2016 zavedeme elektronický výkaz DPH, který nám zásadním způsobem pomůže vybrat daně a v roce 2017 zavedeme tzv. chorvatský model, tedy elektronický výkaz tržeb. Jsem přesvědčen, že se náš dluh naopak sníží.“


Video Ekonom: Stát vybere na daních o 2 až 3 mld. méně
video

Ekonom: Stát vybere na daních o 2 až 3 mld. méně

Sněmovna podpořila zavedení snížené desetiprocentní sazby DPH

Sněmovna dnes v prvním čtení rovněž podpořila vládní návrh, aby od příštího roku platila nová snížená sazba daně z přidané hodnoty. Sazba bude desetiprocentní a vztahovat se má na knihy, léky a kojeneckou výživu. V současné době platí základní sazba 21 procent a snížená 15 procent. Definitivně budou poslanci o zavedení třetí sazby DPH rozhodovat zřejmě na své zářijové schůzi.

Ministerstvo financí si od nové sazby slibuje snížení cen uvedených výrobků pro koncové spotřebitele. Snížení daňového zatížení na knihy, léky a nenahraditelnou dětskou výživu připraví podle ministerstva státní rozpočet zhruba o 2,9 miliardy korun, přičemž největší dopad do výběru daně bude mít snížení sazby u léčiv. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) připustil, že ideální by byly jen dvě sazby daně. Třetí sazba podle jeho názoru není systémově správná.