Nová fabia bude nižší a širší, plánuje Škodovka

Mladá Boleslav – Automobilka Škoda Auto představila skicu nové fabie. Má nižší a širší karoserii a designové prvky studie Vision C. Nová fabia se začne vyrábět na konci léta v Mladé Boleslavi, světovou premiéru by měla mít na podzim na pařížském autosalonu. 

„Mladoboleslavští designéři touto novinkou poprvé uvedli do výroby designové prvky, které odkazují nejen na studii Vision C, ale také na vozy týmu Škoda Motorsport,“ uvedla automobilka. Nová generace modelu Fabia je dynamičtější a má ostřejší vzhled. V porovnání s předchůdcem je nová fabia o devět centimetrů širší a o tři centimetry nižší. „Ve svém třetím vydání se malá rodinná škoda navíc dočká zcela nového a všestranně individualizovatelného konceptu interiéru,“ doplnila Škoda. 

Nová fabia už nemusí podle šéfredaktora odborného časopisu AutoDesign&Styling Radka Laubeho tolik naplňovat požadavky na rodinné auto, jako se snažily minulé generace. Může být mnohem odvážnější, více trendy, nehledět tolik na litry v kufru, ale spíš ukazovat dynamiku. Škoda se u fabie drží své nové tváře, kterou již uplatnila u rapidu a octavie. „Obrázek nové fabie na mě působí hodně svěže, mladistvě a sportovně, přesně jak bych si novou generaci představoval, protože s rozšiřujícím se portfoliem modelů se význam a zaměření tohoto modelu posouvá. Realita bude samozřejmě trochu kompromis, ale škodovka je masový výrobce a ten prostě větší či menší kompromisy dělat musí,“ dodal Laube. 

Loni byla fabia po octavii druhým nejprodávanějším modelem automobilky. V loňském roce jich prodala více než 200 tisíc. Škoda Auto pokračuje ve své modelové ofenzivě, která jí má zajistit do roku 2018 prodej 1,5 milionu aut ročně. Nedávno začala prodávat novou Octavii G-Tec s pohonem na stlačený zemní plyn, v srpnu uvede na trh novou verzi vozu Octavia Scout. Už dříve potvrdila plánovanou výrobu nového vozu v Kvasinách na Rychnovsku. Podle některých zdrojů by tam měla vyrábět model sportovně-užitkového vozu (SUV) s pracovním názvem Snowman. Škoda Auto v letošním prvním pololetí prodala 522 500 vozů, o 12,5 procenta více než loni ve stejném období.