Šéfka úřadu práce: V Česku se zneužívá 5 až 10 procent dávek

Praha – V Česku se zneužívá nejméně pět až deset procent dávek, zejména příspěvků v hmotné nouzi. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekla generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. „Podle toho, co vím od kolegů a kolegyň z terénu, je ale zneužívání daleko větší. Hlavně v oblastech, kde je hodně ubytoven a velká anonymita,“ dodala Bílková. Například odhad z Karviné se prý vyšplhal až k 60 procentům. Právě kvůli lepší kontrole využívání dávek najme úřad stovky zaměstnanců.

Vyplácení dávek mají kontrolovat sociální pracovníci úřadů práce, zatím to ale nestíhali. Vláda jim proto schválila navýšení počtu zaměstnanců o 600 lidí (celá zpráva). Ministerstvo si od opatření slibuje vyšší počet odhalených případů zneužívání dávek a nemalé úspory. Jak vyčíslilo ve své zprávě, pokud by se podařilo uspořit pět až deset procent vyplácených dávek, náklady na nové úředníky by se vrátily už v prvním roce. Pro plný výkon své činnosti by nicméně úřad potřeboval nových pracovníků jednou tolik, tedy 1 200.

Počet vyplácených příspěvků v poslední době výrazně roste. Zatímco v prosinci 2011 vyplatily úřady 135 600 dávek v hmotné nouzi za 460,9 milionu korun, letos v březnu jich bylo 247 600 za 980 milionů. Doplatků na bydlení vydali úředníci před třemi lety 27 200 za 77,9 milionu, letos to bylo 74 800 za 274,1 milionu korun.

S hledáním práce by mohl pomoct příspěvek na dojíždění

Bílková potvrdila, že problémy se zneužíváním dávek se týkají hlavně regionů s vysokou a dlouhodobou nezaměstnaností, jako jsou například Ústecký či Moravskoslezský kraj. Jedním z nových nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti by se v těchto oblastech mohl stát příspěvek na dojíždění za prací. „To u nás začalo, ale ne úplně šťastně – příspěvek dostával zaměstnavatel. Ale když ho budeme směřovat přímo za uchazečem, určitě to pomůže mobilitě,“ myslí si šéfka centrálního úřadu práce.

„My v současné době připravujeme pro ministerstvo takový balíček podnětů z praxe,“ poznamenala Bílková s tím, že příspěvek na dojíždění do zaměstnání bude mezi nimi. „Můžeme to zkusit v nějakém projektu. Pokud se to skutečně osvědčí, tak to potom lze zapracovat do zákona,“ dodala ředitelka úřadu práce.