Karetní terminály přibývají po desítkách tisíc

Praha – Za posledního půl roku si pořídilo více než deset tisíc obchodníků terminály na platební karty. Ty, kteří dosud přijímali pouze hotovost, navnadily nové technologie i to, že terminály zlevnily. Každou minutu využije v Česku bezhotovostní úhradu více než 700 lidí a jejich útrata přesáhne půl milionu korun.

Provozovatelé menších obchodů nebo například restaurací musí velmi pečlivě zvažovat, zda se jim terminál na platební karty vyplatí – na jedné straně zákazník s naditým účtem, ale minimální hotovostí se před obchodem nepřijímajícím karty ani nezastaví, na druhé straně za provozování terminálu a platby na něm musí obchodníci platit. Tento ohled leckde v Česku přetrvává a zatímco v některých zemích lze zaplatit kartou i v linkovém autobusu, v tuzemsku je nepřijímají ani některé menší hotely. „Zatím o tom ani neuvažujeme,“ podotkla provozovatelka motorestu v západočeském Černošíně Zuzana Brzobohatá. Kartou se nedá platit například ani u řemeslníků.

Přesto platebních terminálů v Česku přibývá – zatímco před dvěma lety jich bylo přes 70 tisíc, na začátku letošního roku jich bylo skoro 100 tisíc a za posledního půl roku přibylo více než deset tisíc dalších. „Bylo to hlavně způsobené nástupem bezkontaktní technologie,“ vysvětlil rozmach terminálů Marcel Gajdoš ze společnosti Visa Europe. Současně pomohlo i zlevnění terminálů, podle Richarda Walitza z MasterCard je mohou obchodníci „za určitých podmínek“ získat i zdarma.

Podle obchodníků, kteří si terminály pořídili nedávno, jsou zajímavé především pro náhodné kolemjdoucí. „Platbu kartou zpravidla využívají zákazníci, kteří – řekl bych – nepatří k těm stálým,“ poznamenal provozovatel kutnohorské cukrárny David Pulkráb. Týdně zaznamená zhruba deset plateb kartou. Karetní společnosti si ovšem „přihřívají polívčičku“ a tvrdí, že člověk, který nemusí sáhnout do peněženky pro hotovost, víc utrácí. Například Vít Kůta, který provozuje restaurace v malé vesnici na Sokolovsku, má podobný názor: „Když někdo zaplatí dvě stovky útraty kartou, tak já zaplatím na poplatku dvě koruny.“