Zaplatílek rezignoval na místo v dozorčí radě Net4Gas

Praha – Zástupce státu Jan Zaplatílek odešel ke konci července z dozorčí rady společnosti Net4Gas. Ta je jediným držitelem licence na přepravu zemního plynu v Česku. Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhne za stát nové jméno. Šéf resortu Jan Mládek (ČSSD) s představiteli firmy jednal i o změně její kapitálové struktury, kterou kritizoval.

Jan Zaplatílek skončil kvůli tomu, že na ministerstvu průmyslu šéfuje odboru plynárenství. Jak řekl ministr Mládek České televizi, v případě dalšího působení v dozorčí radě Net4Gas by hrozil střet zájmů.

Hlavním tématem schůzky byla ovšem dramatická změna kapitálové struktury monopolního přepravce plynu. „V kontextu zajištění energetické bezpečnosti státu a dalšího budování plynové infrastruktury v České republice jsem při jednání vyjádřil své znepokojení nad nedávnou změnou kapitálové struktury společnosti Net4Gas,“ sdělil po jednání Mládek.

Regulátor už hrozí pokutou

Vlastníci Net4Gas se v minulých dnech rozhodli snížit její základní kapitál o zhruba 90 procent, z původních 31,8 miliardy klesl na 2,75 miliardy. Celkový kapitál firmy je 42,12 miliardy korun, skoro 40 miliard tak nově pokrývají jiné zdroje, hlavně dluhopisy a půjčky od bank. Podnik o tomto kroku neinformoval Energetický regulační úřad (ERÚ), byl proto kritizován nejen Mládkem, ale i předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovou.

„Budeme požadovat po Net4Gas opravdu skutečné doložení toho, že jsou stabilní, tak jak to ukládá energetický zákon. Pokud nám tohle nedoloží, budeme muset podniknout další kroky. Nejvyšší pokuta je 15 milionů korun,“ pohrozil mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Jan Mládek
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Zástupci Net4Gas ujistili, že změna kapitálové struktury nijak neovlivní cenu plynu pro koncové zákazníky, ani se nedotkne financování investic a strategických projektů severojižního propojení. Firma bude usilovat o to, aby co největší část nákladů pokryly evropské dotace. Net4Gas má desetiletý plán z roku 2012, v němž se zavázal mimo jiné postavit polsko-český plynovod STORK II a plynovod MORAVIA.

Energetickému regulačnímu úřadu se kromě rostoucího dluhu nelíbí ani postup Net4Gas ohledně stavby nových plynovodů. Regulátor tvrdí, že čeští spotřebitelé plynu si na složenkách předplatili třemi miliardami výstavbu plynovodu Moravia. Firma však argumentuje, že peníze investovala jinde. Z čeho nový plynovod zaplatí, není jasné (celá zpráva).

Společnost Net4Gas provozuje přes 3 600 kilometrů potrubí a zajišťuje vnitrostátní i mezinárodní přepravu víc než 35 miliard kubických metrů zemního plynu ročně. Firma loni vykázala třímiliardový zisk při tržbách 9,1 miliardy korun.