USA investují do Afriky miliardy dolarů, reagují prý na čínskou přítomnost

Washington – Ve Washingtonu začal summit 47 afrických lídrů. Většina z nich se postupně setká s prezidentem Barackem Obamou. Ten už oznámil, že USA investují do afrických zemí přes 33 miliard dolarů (přes 685 miliard korun) nad rámec stávajících závazků, z toho přes 14 miliard dolarů (asi 292 miliard korun) přislíbily americké společnosti. Podle analytiků chtějí USA odpovědět na stále úspěšnější pronikání Číny na černý kontinent. Rozhovory se vedou také o nebezpečí terorismu nebo epidemii smrtícího viru ebola.

Washington chce africkým lídrům ukázat svůj zájem o region. Ten se týká mimo jiné vládních i soukromých amerických investic v Africe. „Je to ve vašich rukou, s vaší pomocí může jít Afrika mnohem dále. Jste ta nejrychleji rostoucí ekonomika na světě. Upřímně řečeno, úspěch zbytku světa závisí částečně na vašem úspěchu,“ nechal se slyšet americký viceprezident Joe Biden.

USA podle Obamy poskytnou dalších sedm miliard dolarů do obchodní kampaně Doing Business in Africa (DBIA). Tyto peníze mají podpořit americký vývoz do Afriky. Americké firmy nově přislíbily v Africe investovat přes 14 miliard dolarů do oblastí čisté energie, letectví, bankovnictví a stavebnictví. Dalších 12 miliard dolarů poputuje do Obamovy energetické iniciativy Power Africa od soukromého sektoru, Světové banky a švédské vlády. 
  
Ne všichni jsou návštěvou afrických špiček nadšení. Stovky příslušníků etiopské komunity ve Washingtonu proti účasti etiopských lídrů protestovaly. Cedulemi s nápisy vyzývaly třeba k propuštění tamních politických vězňů. „Práva Etiopanů jsou pošlapávána. Jsme tady, abychom protestovali, že Amerika i přes své hodnoty - svobodu, demokracii a spravedlnost - hostí diktátory a tyrany, krvežíznivé diktátory vládnoucí Etiopii,“ uvedl protestující Neamr Zeleke.

Jihoafrický prezident Jacob Zuma na summitu v USA
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Na summitu se ale kromě obchodu mluví i o problémech Afriky. Jedním z nich je terorismus nebo v posledních týdnech často skloňovaná ebola. Na začátek summitu Světová banka oznámila, že třem západoafrickým zemím poskytne půjčku dvě stě milionů dolarů na boj s nemocí.