Státu se vrátí 2 miliardy z privatizační kauzy CS fondů

Praha – Česko by mělo letos získat zhruba dvě miliardy navíc do operačního fondu Doprava. Důvodem je úspěšné dovolání resortu financí u Nejvyššího soudu, který nařídil vrátit státu peníze vysouzené v případu vytunelovaných CS fondů. Jejich dřívější podílníky zastupuje nyní investiční společnost Akro. Peníze by od ní mohl stát získat zpět v průběhu třetího čtvrtletí.

Akro předloni vysoudilo 2,1 miliardy korun včetně úroků jako náhradu škody za to, že stát nedokázal vytunelování zabránit. Firma poukazovala na chyby finančně analytického útvaru. Ministerstvo financí peníze zaplatilo na konci roku 2012, v zápětí ale podalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten mu vyhověl na konci června a rozsudek Městského soudu v Praze zrušil. "

„Na základě tohoto zrušujícího rozsudku Nejvyššího soudu ČR není o tomto soudním sporu v tuto chvíli pravomocně rozhodnuto a společnost Akro bude vyzvána v nejbližších dnech k vrácení uhrazené částky,“ sdělilo ministerstvo.

Údajné chyby státu se podle Akra projevily jednak v nesprávném postupu notáře, jenž připustil odvolání představenstva a dozorčí rady CS Fondů, a jednak v údajné laxnosti finančně analytického útvaru ministerstva financí, který nezabránil vyvedení peněz do ciziny, přestože dostal oznámení o podezřelé transakci.

Kauza CS Fondů se táhne od roku 1997. Firma Umana tehdy získala z CS Fondů majetek v hodnotě 1,23 miliardy korun. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Peníze pak z Plzeňské banky zmizely na účtech v zámoří.


Hlavní rozsudky v kauze privatizace CS fondů padly v roce 2001
Zdroj: ČTK

Soudy v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyřem lidem nepodmíněné tresty od čtyř do osmi let vězení. Loni se policie znovu začala zabývat rolí finančníka Pavla Tykače v transakcích kolem CS Fondů. 

Právě dvě miliardy navíc pro ministerstvo financí by se měly promítnout v operačním programu Doprava. Resort v těchto dnech ladí návrh rozpočtu pro příští rok. Ministr Andrej Babiš už ostatně načal sérii schůzek s vládními kolegy, aby si udělal obrázek o jejich rozpočtových představách. Novela zatím počítá se zvýšením příjmů a výdajů o zhruba 930 milionů korun. Předpokládaný schodek 112 miliard se ale měnit nemá.