Konec ropného monopolu - Mexiko zve soukromé i zahraniční těžaře

Mexiko se pomalu dostává mezi top těžařské velmoci světa. Aktuálně je na desátém místě v objemu produkované ropy a na zvýšení prestiže dál sází. Nové reformy tak zbavují stát monopolního postavení a v budoucnu by Mexiko mohlo sázet také na velké zásoby břidlicového plynu.

Reformy mají Mexiku pomoci k novému vzepětí – podle zástupců vlády se země vůči energetickému potenciálu příliš svazovala. „Bouráme bariéry. Ty bránily Mexiku, aby rostlo rychlým a stabilním způsobem. Díky reformám se po desetiletích nehybnosti znovu rozjíždíme,“ uvedl mexický prezident Enrique Peňa Nieto.

Těžba ropy a plynu totiž v Mexiku dlouhodobě klesá. V současnosti se pohybuje kolem 2,5 milionu barelů denně. Vláda si od reformy slibuje, že v roce 2018 bude stabilně kolem tří milionů. O 7 let později by měla být ještě o půl milionu vyšší.

Leticia Armentová, univerzita Centra Technológico, Mexico City: „Údaje předložené vládou jsou velmi optimistické. Takové projekty vyžadují opravdu velké investice a spoustu času. Nehledě na ekologickou zátěž, kterou to bezesporu přinese. Nicméně by to byl velký úspěch.“


Ideálně by podle mexického prezidenta mohly do země přijít společnosti jako Royal Dutch Shell nebo Exxon Mobil. Taková jména by mohla začít o ropná pole soupeřit od začátku příštího roku. „Ministerstvo energetiky tento týden oznámí, o která naleziště ropy a plynu se budou moci zahraniční a soukromé firmy ucházet v prvním kole veřejných tendrů a která zůstanou státní společnosti Pemex,“ dodal Nieto.

Ropný a plynárenský průmysl znárodnila mexická vláda už v roce 1938. Tehdejší Prezident Lázaro Cárdenas ze země vyprovodil 17 zahraničních ropných společností. Cizí firmy údajně plenily národní bohatství země.