Rosněfť kvůli sankcím žádá vládu o 1,5 bilionu rublů

Moskva - Ruský ropný gigant Rosněfť požádal kvůli západním sankcím o vládní pomoc ve výši 1,5 bilionu rublů, tedy zhruba 867 miliard korun. Zmíněné sankce uvalené odvetou za ruský postoj ke krizi na Ukrajině mají Rosněfti zabránit v přístupu k západním penězům.

Finanční injekci, o kterou podle ruského listu Vedomosti požádal šéf Rosněfti Igor Sečin, má ropný kolos získat tak, že vláda z rezervního fondu nakoupí dluhopisy firmy. Rosněfť záležitost oficiálně nekomentoval.

Spojené státy zakázaly svým finančním institucím a investorům půjčovat Rosněfti peníze, pokud je splatnost delší než 90 dní. Evropské banky a investoři se k tomuto opatření v podstatě také připojili. Rosněfť má přitom čistý dluh ve výši 44,5 miliardy dolarů (928 miliard korun), který pochází zejména z loňské akvizice s ropnou společností TNK-BP. Tento obchod měl cenu 54 miliard dolarů (přes 1,1 bilionu korun).

Podle listu Vedomosti ale v rezervním vládním fondu není pro Rosněfť dostatek peněz. Na účtu je sice 3,1 bilionu rublů (asi 1,8 bilionu korun), ty ale byly vyčleněny na jiné projekty. Některé vládní zdroje navíc označují Sečinův plán za „příšerný“ a tvrdí, že ho premiér Dmitrij Medvěděv nepodpoří.

Evropská unie a USA od počátku srpna zpřísnily postihy, které uvalily na Moskvu kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Na základě rozhodnutí EU platí zákaz vývozu a dovozu zbraní a vojenského materiálu, omezen je také prodej zboží a technologií dvojího užití, pokud je jejich konečným uživatelem armáda. Protiruské sankce se týkají rovněž vývozu citlivých technologií pro průzkum a těžbu ropy a přístupu na finanční trhy. (celá zpráva).