Vláda plánuje zdražení mýta – až o deset procent

Praha – Od příštího roku se zřejmě zvýší mýto pro nákladní auta. Podle dokumentů, které má Česká televize k dispozici, půjdou ceny nahoru až o deset procent. Ministerstvo dopravy chce vybrané peníze použít na další stavby. Autodopravcům se to nelíbí, podle nich kvalita infrastruktury takovému zdražení neodpovídá.

„Zdražení musí přijít, protože začaly klesat výběry do fondu dopravní infrastruktury. Zvýšení kopíruje kumulativně inflaci, která nebyla v minulých letech využita,“ vysvětlil záměr ředitel odboru pozemních komunikací ministerstva dopravy Milan Dont. Ministerstvo chce zdražením získat na další stavby asi 600 milionů korun. „Nevidíme důvod, aby se mýtné zvedalo o téměř deset procent. Rozhodně se infrastruktura za ty čtyři roky o deset procent nezlepšila,“ řekl ČT Martin Felix, mluvčí sdružení dopravců ČESMAD Bohemia.  

Mýtné se v Česku platí od roku 2007 a zdražovalo se už dvakrát. Dopravci ale postupně přešli na ekologičtější auta plnící emisní normu Euro 5, pro kterou stále platí původní ceny - u kamionů asi čtyři koruny za kilometr. Loni systém vybral zhruba 8,55 miliardy korun, od zahájení provozu téměř 50 miliard korun.

Mýtný systém je v Česku zaveden na zhruba 1 300 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a 180 kilometrech silnic první třídy. Provozuje ho firma Kapsch na základě desetiletého kontraktu. Z vybraného mýtného náleží společnosti Kapsch a jejím subdodavatelům mezi 18 a 20 procenty.