Češi dluží mobilním operátorům v průměru 7 tisíc korun

Praha  Statisíce Čechů platí účty za telefon až po splatnosti. Lidé, kteří dluží mobilním operátorům, jsou nejčastěji ve věku mezi 25 až 35 lety. Průměrná částka, kterou nemohou mobilní operátoři vymoct, se rok od roku zvyšuje. Letos je to zhruba sedm tisíc korun.

Zatímco v roce 2012 lidé dlužili v průměru 6 067 korun, letos se výše dlouhodobého nesplaceného dluhu vyšplhala už na 7 185 korun. Naopak počet lidí, kteří dlouhodobě operátorům dluží, neroste. Důvodem je zřejmě zavedení neomezených tarifů.

Někteří dlužníci zareagují na upomínku, kterou operátoři posílají přes SMS, jiní ale nechávají své dluhy vyhnít – jenže pár stovek se po letech může vyšplhat na několik desítek tisíc korun. Na malé poplatky (například 130 korun za upomínku, 60 korun za reaktivaci volání) se totiž nabalí úroky z prodlení, náklady správního řízení či odměna inkasní agentury nebo exekutora. Do budoucna by navíc měla stoupnout výše správních poplatků za spory o faktury u Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) – ze dvou set na tisíc korun.

Podle dřívějších informací ČTÚ dluží Češi operátorům čtyři miliardy korun. Úřad eviduje kolem 380 tisíc nedořešených sporů, z nichž většina se týká právě nezaplacených faktur.

Například operátor O2 se proto rozhodl celý srpen i část září odpustit dlužníkům úroky z prodlení a náklady případného správního či soudního řízení, pokud své závazky v této době uhradí. Jednorázová akce nazvaná Čistý stůl je určená pro všechny zákazníky bez omezení výše dluhu.